لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

پنتاگون دستور بازگشت ناو هواپیمابر آمریکا را از خاورمیانه صادر کرد


ناو یواس‌اس نیمیتز
ناو یواس‌اس نیمیتز

مقام‌های وزارت دفاع ایالات متحده در میانه تنش‌های فزاینده با رژیم ایران اعلام کردند ارتش آمریکا تنها ناو هواپیمابر عملیاتی خود را از خاورمیانه خارج خواهد کرد.

بر اساس بیانیه منتشر شده پنتاگون، کریس میلر کفیل وزارت دفاع آمریکا فرمان داده است ناو یواس‌اس نیمیتز با تکمیل ماموریت تقریبا ۱۰ ماهه‌اش به کشور بازگردد.

این ناو هواپیمابر برای فراهم کردن پوشش هوایی در جریان عملیات کاهش شمار نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان و سومالی و بازگرداندن آنها به ایالات متحده در منطقه حضور داشت.

پیش از این و در روز ۱۰ دی ماه ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) اعلام کرده بود که دو فروند بمب‌افکن بی‌ـ‌۵۲ با پرواز مستقیم و با سوختگیری هوایی از پایگاهی در ایالت داکوتای شمالی راهی خاورمیانه شدند.

در بیانیه سنتکام آمده بود: «اعزام این دو هواپیما حاوی پیامی روشن در خصوص بازدارندگی، به هرکسی است که بخواهد به آمریکایی‌ها یا منافع آمریکا صدمه وارد کند.»

ژنرال فرنک مکنزی، فرمانده سنتکام نیز پس از این اعزام تاکید کرده بود: «ما دنبال درگیری نیستیم؛ ولی هیچکس نباید توانایی ما در دفاع از نیروهایمان و یا واکنش قاطع به هرگونه حمله‌ای را دستکم بگیرد.»

XS
SM
MD
LG