لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

با تائید پرزیدنت ترامپ، روند انتقال قدرت به جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا آغاز شد


جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا
جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا

دونالد ترامپ رئيس جمهوری ایالات متحده دوشنبه از آغاز روند انتقال قدرت به رئیس جمهوری منتخب آمریکا خبر داد.

پرزیدنت ترامپ دوشنبه شب ۳ آذر در توئیتر خود نوشت «در راستای منافع کشور» او از اداره خدمات عمومی و همچنین دولت خود خواسته که پروتکل‌های اولیه انتقال قدرت را انجام دهند.

همزمان امیلی مورفی رئیس اداره خدمات عمومی در نامه‌ای به جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا، از آمادگی این نهاد برای تامین بودجه دولتی، جهت انجام امور انتقال قدرت خبر داد. اداره خدمات عمومی تاکنون از اختصاص بودجه به ستاد رئیس جمهوری منتخب آمریکا خودداری کرده بود. خانم مورفی گفته برای صدور نامه به رئیس جمهوری منتخب آمریکا، منتظر نهایی شدن معیارهای لازم بوده است.

یکی از وظایف اداره خدمات عمومی موسوم به جی‌اس‌ای، تخصیص بودجه دولتی برای تیم رئيس جمهوری منتخب جهت تشکیل دولت جدید آینده و آمادگی برای تحویل گرفتن قدرت است. اقدام این اداره دولتی آمریکا پس از آن صورت گرفت که برخی دیگر از ایالت‌های آمریکا از جمله جورجیا، نتیجه نهایی انتخابات ۳ نوامبر / ۱۳ آبان را به نفع جو بایدن تائید کردند.

رسانه‌های آمریکا چند روز بعد از انتخابات ۳ نوامبر (۱۳ آبان) اعلام کردند که جو بایدن حد نصاب ۲۷۰ رای مجمع گزینندگان (مجمع الکترال)،‌ که برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری لازم است را کسب کرد. روند تائید رسمی انتخابات تا چند هفته طول می کشد با این حال، پرزیدنت ترامپ تاکنون از پذیرش شکست خودداری کرده و در چند ایالت روند چالش حقوقی نتایج انتخابات را دنبال می‌کند.

روز دوشنبه، دفتر جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، فهرست شماری از افراد مورد نظر او برای عضویت در دولت آینده را معرفی کرد. آنتونی بلینکن برای سمت وزیر خارجه، آلهاندرو مایورکاس به عنوان وزیر امنیت میهن، آوریل هِینس به عنوان مدیر اطلاعات ملی، لیندا توماس گرینفیلد به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل،‌ و جیک سالیوان به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در نظر گرفته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG