لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

وزیر دفاع آمریکا با رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد


لوید آستین در کنار اشرف غنی
لوید آستین در کنار اشرف غنی

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، یکشنبه ١ فروردین وارد کابل شد و با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا هنوز جزئیات این دیدار منتشر نشده است، اما احتمالا مذاکرات صلح افغانستان و خروج نیروهای آمریکایی از این کشور در کانون گفت‌وگوهای طرفین باشد.

بر اساس توافق صلح ایالات متحده و طالبان در فوریه ٢٠٢٠، قرار است نیروهای آمریکایی تا ١ ماه مه ٢٠٢١(۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰) افغانستان را ترک کنند.

با این وجود، پرزیدنت بایدن در مصاحبه هفته گذشته خود با شبکه خبری ای‌بی‌سی (ABC)، خروج تمامی نیروهای آمریکایی تا ١ مه را «دشوار» خواند، اگرچه افزود تمدید مدت‌زمان ماندن آنها در افغانستان خیلی طولانی نخواهد بود.

تا پیش از ضرب الاجل خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان سه کنفرانس بین المللی برای صلح افغانستان درنظر گرفته شده که یکی از آنها روز پنجشنبه ۲۸ اسفند در مسکو با حضور زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان برگزار شد.

رییس جمهوری ایالات متحده در راهنمای استراتژیک امنیت ملی موقت دولت خود از جنگ افغانستان به عنوان طولانی‌ترین جنگ آمریکا یاد کرده و گفته است که دولت او مسئولانه کار خواهد کرد تا به آن پایان بدهد و در عین حال تضمین کند که افغانستان بار دیگر به مکانی امن برای انجام حملات تروریستی علیه ایالات متحده تبدیل نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG