لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

آلمان، بریتانیا، و فرانسه از تصمیم تهران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی ابراز نگرانی عمیق کردند


تاسیسات نطنز - آرشیو
تاسیسات نطنز - آرشیو

بریتانیا، فرانسه، و آلمان از تصمیم ایران برای آغاز غنی سازی اورانیوم در سطح ۶۰ درصد ابراز نگرانی کردند.

این سه کشور با صدور بیانیه ای مشترک در روز چهارشنبه اعلام کردند که ایران روز سه شنبه ۲۴ فروردین تصمیم خود را برای افزایش غنی سازی اورانیوم و رساندن آن تا سطح ۶۰ درصد را به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی رساند و دولت های فرانسه، آلمان، و بریتانیا از این تصمیم تهران عمیقا نگران هستند.

این بیانیه می گوید که این امر یک تحول جدی است؛ زیرا تولید اورانیوم با غنای بالا گامی مهم برای ساخت یک سلاح هسته ای است.

بیانیه این سه دولت اروپایی می گوید ایران نیاز غیرنظامی معتبری برای اورانیومی که در این سطح غنی شده باشد، ندارد. آنها همچنین گفته‌اند از بابت اخباری مبنی بر این که ایران قصد دارد هزار دستگاه سانتریفیوژ دیگر در نطنز نصب کند - اقدامی که ظرفیت غنی سازی اورانیوم در ایران را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد - نگران هستند.

مقامات ایران در واکنش به حادثه اخیر در تاسیسات هسته ای نطنز، که گفته می‌شود در نتیجه یک عملیات خرابکارانه بوده است، اعلام کردند که سطح غنی سازی اورانیوم را به ۶۰ درصد می رسانند؛ اقدامی که یک نقض دیگر توافق برجام از سوی ایران به شمار می رود.

این سه دولت اروپایی همچنین از این که ایران تصمیم خود را در زمانی اعلام کرده که همه اعضای برجام و ایالات متحده مذاکرات مهمی را برای احیای توافق هسته ای آغاز کرده اند، ابراز تاسف کرده و آن را «خطرناک» و در تضاد با «روح سازنده» و «حسن نیت» مذاکرات خوانده اند.

این سه کشور اروپایی در بیانیه خود گفته اند که در راستای تحولات اخیر، تمامی اقداماتی را که از سوی هر کدام یک از بازیگران منجر به افزایش تنش ها می شود، رد می کنند و از ایران می خواهند که روند دیپلماتیک را بیش از این، پیچیده نکند.

XS
SM
MD
LG