لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

کاخ سفید: نگران اعلام تحریک‌آمیز ایران در مورد غنی‌سازی ۶۰ درصدی هستیم


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید

سخنگوی کاخ سفید با تحریک‌آمیز خواندن اعلام غنی‌‌سازی ۶۰ درصدی توسط جمهوری اسلامی ایران، آن را موضوعی نگران‌کننده دانست.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین در یک کنفرانس خبری در واکنش به اعلام ایران مبنی بر افزایش درصد غنی‌سازی اورانیوم گفت: «ما نگران اعلام تحریک‌آمیز از سوی ایران در مورد شروع به غنی‌سازی در سطح ۶۰ درصد هستیم.»

خانم ساکی افزود: «این تحول را با جدیت دنبال می کنیم و انتظار داریم که مذاکرات ادامه یابد.»

رویترز اعلام کرد که بنا به مدارکی که از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دست آورده، ایران شروع به غنی سازی در سطح ۶۰ درصد را به اطلاع این نهاد نظارتی بین‌المللی رسانده است.

سخنگوی کاخ سفید همچنین با اشاره به تماس تلفنی پرزیدنت بایدن با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفت: «هدف ما این است که روابطی قابل پیش بینی، با ثبات، صریح و شفاف داشته باشیم، که بتوانیم در چارچوب آن به حل مسائلی که در آنها منافع مشترک داریم برسیم. مانند مسابقه تسلحیاتی که منجر به تمدید پیمان استارت نو شد و یا پیگیری و دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران.»

ایران و آمریکا هفته گذشته در وین به طور غیرمستقیم گفت‌‌وگو کردند. مقامات آمریکایی می‌گویند از ایده گفت‌وگوی مستقیم با ایران استقبال می‌کنند. رویترز می‌نویسد انتظار پیشرفت سریع در گفت‌وگوهای وین نمی‌رود و به دلیل آن که ایران فعلا گفت‌وگوی مستقیم و رو در رو با آمریکا را رد کرده است، دیپلمات‌های اروپایی و دیگران، به عنوان واسطه، میان ایران و آمریکا عمل می‌کنند.

XS
SM
MD
LG