لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۳

مایک پمپئو در انتقاد از فشارهای جدید مسکو علیه «صدای آمریکا»: ما نگران سرکوب رسانه‌های آزاد در روسیه هستیم


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، با انتقاد از فرمان حکومتی جدید روسیه که فعالیت صدای آمریکا و رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در روسیه را محدود می‌کند، خواستار تجدیدنظر مسکو در این فرمان شد.

وزیرخارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۰ مرداد با صدور بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده عمیقا نگران تازه‌ترین پیش‌نویس فرمان منتشره توسط مقامات روسیه است؛ [فرمانی که] رسانه‌هایی که توسط آژانس رسانه‌های جهانی ایالات متحده تامین مالی می‌شوند را هدف گرفته است.»

مایک پمپئو افزود: «برای مدت بیش از ۷۰ سال، صدای آمریکا و رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی از منابع حیاتی اخبار و اطلاعات مستقل برای مردم روسیه بوده‌اند. این طرح جدید الزامات مشکل‌آفرین تازه‌ای را اعمال می‌کند که این امر منجر به مهار بیشتر توانایی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی و صدای آمریکا برای فعالیت در داخل روسیه می‌شود و این امر محدودیت‌های غیرقابل‌ توجیهی که این دو رسانه با آن روبرو بوده‌اند را تشدید می‌کند.»

وزیرخارجه آمریکا در ادامه این بیانیه می‌نویسد: «ما همچنان نگران سرکوب مداوم مطبوعات آزاد در روسیه هستیم و از روسیه می‌خواهیم تعهدات بین‌المللی خود و تعهداتش به سازمان امنیت و همکاری اروپا در زمینه آزادی بیان را رعایت کند. ما از دولت روسیه می‌خواهیم در این اقدامات که به روابط دوجانبه آسیب بیشتری می‌زند، تجدیدنظر کند.»

XS
SM
MD
LG