لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۴

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: روسیه از تعهد پرزیدنت ترامپ نسبت به دفاع از آمریکا به خوبی باخبر است


رابرت اوبراین،‌ مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در کنار پرزیدنت ترامپ - عکس از آرشیو
رابرت اوبراین،‌ مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در کنار پرزیدنت ترامپ - عکس از آرشیو

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در سرمقاله‌ای در روزنامه واشنگتن‌پست نوشت، پرزیدنت ترامپ به روسیه نشان داده است که وقتی می‌گوید «اول آمریکا» منظورش چیست و روسیه به خوبی از تعهد پرزیدنت برای دفاع از ایالات متحده باخبر است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در این سرمقاله که روز یکشنبه ۱۲ مرداد منتشر شد، افزود: «پرزیدنت ترامپ به تازگی برای بازداشتن شرکت‌هایی که در حال همکاری با روسیه در دو خط لوله نورد استریم ۲ و ترک استریم آن کشور هستند، یک دستورالعمل تازه صادر کرد. هر دوی این پروژه‌ها شرکای اروپایی ما را بیش از پیش به انرژی روسیه وابسته می‌کند و اهرم اقتصادی خطرناکی را علیه اروپا در اختیار مسکو قرار می‌دهد.»

آقای اوبراین همچنین گفت: «پرزیدنت ترامپ دو هفته پیش تحریم‌های بیشتری را علیه یِوگِنی پریگوژین، الیگارش روس، اعمال کرد. [یِوگِنی پریگوژین] هم مالک شرکت آژانس تحقیق اینترنتی - یک کارخانه ترول که از عاملان پراکندن اطلاعات نادرست در زمان انتخابات ۲۰۱۶ بود - و هم مالک گروه واگنر، که مزدورانش به سوریه، اوکراین، و لیبی اعزام می‌شوند، - است.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود: «هیچ‌یک از رئیس‌جمهوری‌های آمریکا، از رونالد ریگان تاکنون، در مقابل مسکو این چنین عزم راسخی را نشان نداده است. پرزیدنت ترامپ نیز مانند ریگان خواهان در پیش گرفتن راهی دیگر با روسیه است - راهی که بر اساسا آن، روسیه از تخاصم در خارج از مرزهایش دست برداشته و به شریکی دوستانه برای ایالات متحده و اروپا تبدیل شود.»

XS
SM
MD
LG