لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

کرونا در ایران- مرگ و میرها در ایران «تا یک ماه و نیم دیگر» صعودی خواهد بود


آرشیو
آرشیو

در حالی که روند مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران در روزهای گذشته رکوردهای تازه‌ای در این کشور ثبت کرده است، معاون وزیر بهداشت ایران می‌گوید روند مرگ و میرها «تا یک ماه و نیم دیگر» صعودی خواهد بود.

ایرج حریرچی، دلیل صعودی بودن روند مرگ و میرها در شش هفته آینده را توضیح نداده اما این بازه زمانی همزمان با برگزاری مراسم و آیین های مذهبی مربوط به ماه های محرم و صفر است. برخی کارشناسان می گویند بیم آن می رود که با برگزاری مجالس و هیات های مذهبی احتمال ابتلا به کرونا و گسترش آن در میان مردم شدت یابد.

در این میان، پنج نماینده شهر مشهد در مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه ۱۹ مرداد در نامه‌ای به رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به «وضعیت بحرانی شهر مقدس مشهد و مراکز درمانی مملو از بیماران کرونایی» از ابراهیم رئیسی خواسته‌اند «اختیار تعطیلی موقت اماکن و تجمعات مذهبی» در این شهر به نماینده رهبر جمهوری اسلامی در مشهد تفویض و سفر به مقصد این شهر غیرقانونی اعلام شود. نمایندگان مشهد در مجلس در نامه خود نوشته اند: «هر روز شاهد وخیم‌تر شدن وضعیت کرونایی در این شهر مقدس بوده و هستیم.»

هشدار در مورد وضعیت مشهد در حالی است که رئیس اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی به خبرگزاری ایسنا گفته است: «۵۰ نفر از نیروهای پرستاری و خدماتی خراسان شمالی در پیک پنجم کرونا» به این بیماری مبتلا شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، ایرج حریرچی همچنین با بیان اینکه «از لحاظ امکانات، نیرو و توان نیروها دچار مشکل هستیم» گفت: «اگر واکسیناسیون دچار بد عهدی یا مشکلات مالی و بعضی مسائل داخلی نمی‌شد و اگر زودتر انجام می‌شد، قاعدتاً چنین وضعی نداشتیم.»

انتقاد این مقام ارشد وزارت بهداشت از روند واکسیناسیون در شرایطی است که آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با ممنوع کردن واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی در نظر داشت با استفاده از واکسن‌های ساخت داخل، و واکسن‌های چینی و روسی برنامه واکسیناسیون را پیش ببرد؛ برنامه‌ای که حتی به اذعان آقای خامنه‌ای موفق نبوده و باعث نارضایتی گسترده در میان مردم ایران شده است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت در روز سه شنبه ۵۰۸ نفر ظرف شبانه روز گذشته جان خود را از دست دادند.

به این ترتیب، مطابق آمار رسمی دولت ایران مجموع جان ‌باختگان ویروس کرونا در این کشور در روز سه شنبه به ۹۵ هزار و ۱۱۱ نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وزارت بهداشت ایران از شناسایی ۳۹ هزار و ۱۳۹ بیمار جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور در فاصله زمانی ۱۸ تا ۱۹ مرداد خبر داد و اعلام کرد از این تعداد ۴ هزار و ۶۳۶ نفر بستری شده اند.

بسیاری از کارشناسان در مورد آمار رسمی موارد ابتلا به کرونا در ایران ابراز تردید کرده‌اند و آمار واقعی را بسیار بیشتر از آمار اعلام شده می‌دانند. در حال حاضر ۳۳۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۸۴ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۸ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

این در شرایطی است که به گفته کیانوش جهانپور، رئیس روابط عمومی و مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، ستاد ملی کرونا روز سه شنبه با پیشنهاد تعطیلی دوهفته ای کشورمخالفت کرد.

همزمان، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز سه شنبه در «جلسه اضطراری» ستاد مقابله با کرونا شرکت کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، رئیسی «با توجه به تشدید وضعیت بیماری کرونا در کشور و افزایش شیوع و ابتلا در روزهای گذشته» دستور داد نسبت به «تامین فوری اقلام درمانی بالاخص سرم و اکسیژن، بازنگری در پروتکل های بهداشتی و تعیین ضمانت اجرا برای آن، تمهید واردات واکسن به میزان مورد نیاز به منظور قطع زنجیره انتقال تا قبل از آغاز فصل سرما، و تامین ارز لازم برای واردات واکسن بدون محدودیت» اقدام شود.

XS
SM
MD
LG