لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

پایان ۱۲ سال دوران نخست وزیری بنیامین نتانیاهو؛ پارلمان اسرائيل به دولت جدید رای اعتماد داد


پارلمان اسرائيل
پارلمان اسرائيل

پارلمان اسرائیل یا «کنست» روز یکشنبه ٢٣ خرداد، به منظور رای‌گیری درباره دولت ائتلافی جدید این کشور بعد از ظهر به وقت محلی تشکیل جلسه داد و در جلسه‌ای پر از تنش با ۶۰ رای موافق در برابر ۵۹ رای مخالف، به دولت جدید رای اعتماد داد.

همچنین میکی لوی از حزب «یش‌عتید» تحت رهبری یائیر لاپید به عنوان رئیس جدید کنست برگزیده شد.

هنگامیکه نفتالی بنت، نخست‌وزیر دولت ائتلافی مشغول ایراد نطقی درباره سیاست‌های جدید دولتش بود، طرفداران نتانیاهو با فریادهای «شرم» و «دروغگو» بارها وی را ناچار به قطع سخنانش کردند.

بنت ۴۹ ساله، یک یهودی ارتدکس است که با کمک یائر لاپید موفق به ایجاد ائتلافی متشکل از احزاب چپ‌گرا، میانه‌رو و راست‌گرا و عرب شده است و به نمایندگی از این ائتلاف شکننده دو سال نخست‌وزیر اسرائیل خواهد بود تا پس از آن جای خود را به یائیر لاپید ۵۷ ساله بدهد.

نفتالی بنت در سخنرانی خود، با تاکید بر اینکه نخست‌وزیر «تمامی اسرائیلی‌ها» خواهد بود، خطاب به بنیامین نتانیاهو گفت: «سپاس بنیامین نتانیاهو برای خدمات طولانی و سرشار از موفقیتت به نمایندگی از دولت اسرائیل.»

دولت نفتالی بنت برای نخستین بار در تاریخ اسرائیل متشکل از یک حزب عرب است و در نظر دارد از انجام اقدامات گسترده درباره مسائل حساسیت‌برانگیز همانند سیاست در قبال فلسطینیان، پرهیز کند و بر اصلاحات داخلی متمرکز باشد.

نفتالی بنت وعده ترویج اقدامات اقتصادی در برابر فلسطینیان را داد اما افزود هرگونه خشونت از جانب آنها با پاسخ محکم اسرائیل روبرو خواهد شد.

دولت ائتلافی جدید، موضع قاطع دولت نتانیاهو در قبال برنامه هسته‌ای ایران و مخالفت با احیای برجام را ادامه خواهد داد. در این ارتباط، نفتالی بنت گفت: «احیای قرارداد هسته‌ای با ایران یک اشتباه است، اشتباهی که مجددا به یکی از تاریک‌ترین و خشن‌ترین رژیم‌های جهان مشروعیت خواهد داد.» آقای بنت افزود: «اسرائیل به ایران اجازه نخواهد داد به سلاح هسته‌ای مجهز شود.»

در ارتباط با ایالات متحده، نفتالی بنت از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به دلیل «سال‌ها تعهدش به امنیت اسرائیل» و «ایستادن کنار اسرائیل» در جنگ ماه پیش علیه ستیزه‌جویان حماس تقدیر کرد و گفت دولتش در پی ایجاد روابطی خوب با دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان خواهد بود.

اما بنیامین نتانیاهو در سخنانش پارلمان گفت نفتالی بنت جایگاه، اعتبار یا توانایی بین‌المللی برای «مخالفت واقعی» با قرارداد برجام را ندارد.

دولت ائتلافی جدید با چالش‌های عمده خارجی، امنیتی، و مالی روبرو است: ایران، یک آتش‌بس شکننده با ستیزه‌جویان فلسطینی در غزه، دادرسی جنایات جنگی در دادگاه کیفری بین‌المللی، و بهبود اقتصادی پس از همه‌گیری کرونا.

اصلاحات در آموزش و پرورش، بهداشت، کاهش مقررات و آیین‌نامه‌ها جهت رشد کسب‌وکارها و نیز کاهش هزینه مسکن از اولویت‌های دولت نفتالی بنت خواهد بود.

پیام تبریک جو بایدن

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ساعاتی پس از تشکیل دولت جدید اسرائیل در بیانیه ای که کاخ سفید با رسانه ها به اشتراک گذاشت گفت که به نمایندگی از مردم آمریکا به نخست وزیر نفتالی بنت، و نخست وزیر جایگزین و وزیر خارجه، یائیر لپید، و همه اعضای کابینه جدید اسرائیل تبریک می گوید.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر بر حمایت این کشور از اسرائیل تاکید کرد و گفت اسرائيل دوست بهتری از آمریکا ندارد.

او افزود: دولت من کاملاً متعهد به همکاری با دولت جدید اسرائیل برای پیشبرد امنیت، ثبات و صلح برای اسرائیلی ها، فلسطینی ها و مردم در سراسر منطقه است.

صدای آمریکا پیشتر با نفتالی بنت، گفتگو کرده بود.

XS
SM
MD
LG