لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

پایان مذاکرات روز سه‌شنبه در وین؛ مقام اروپایی هماهنگ‌کننده مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا: جلسه برجام سازنده بود


عکسی از نشست روز سه‌شنبه مذاکرات وین که از سوی هیئت اتحادیه اروپا در اختیار خبرنگاران قرار گرفت.
عکسی از نشست روز سه‌شنبه مذاکرات وین که از سوی هیئت اتحادیه اروپا در اختیار خبرنگاران قرار گرفت.

در اولین روز مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای اجرای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ قدرت های جهانی با جمهوری اسلامی، «انریکه مورا» نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین که نقش هماهنگ کننده را در این گفتگوها دارد، برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام در روز سه شنبه ۱۷ فروردین را «سازنده» خواند.

او با اشاره به تشکیل دو گروه از کارشناسان در زمینه برنامه هسته ای و برداشتن تحریم های ایران، در توئیتی نوشت همبستگی و انگیزه برای یک روند دیپلماتیک وجود دارد.

آقای مورا نوشت که به عنوان «هماهنگ کننده» تماس های جداگانه با همه طرف های مربوط از جمله آمریکا را در گفتگوهای وین تشدید می کند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین به گیتا آرین خبرنگار صدای آمریکا گفت که اگر ما پیشرفتی داشته باشیم،‌ خیلی از چیزها بهتر می‌شود. او همچنین روز سه شنبه در توئیتی گفت مذاکرات کمیسیون مشترک برجام «موفقیت آمیز» بود و دو گروه از کارشناسان در زمینه های تحریم ها و مسئله هسته ای، وظیفه یافته اند تا اقدامات مشخصی که تهران و واشنگتن برای اجرای کامل برجام باید انجام دهند، تشکیل شود. او نوشته است این گروه ها کار خود را فورا آغاز کردند.

وی در توئیت دیگری نوشت برقراری برجام فورا رخ نمی دهد و زمان می برد و کسی نمی داند که چقدر این امر زمان می برد.

در مذکرات وین، علاوه بر حضور مقامات آمریکایی و ایرانی، مقامات ارشد کشورهایی که در توافق هسته ای با ایران باقی ماندند - بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین- حضور دارند. ایران و آمریکا، در وین به طور غیرمستقیم مذاکره می کنند. اما ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در واشنگتن گفت که ایالات متحده همچنان از ایده مذاکرات مستقیم با تهران استقبال می کند.

آمریکا و طرف های توافق برجام خواهان بازگشت ایران به تعهداتش در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ هستند و جمهوری اسلامی هم خواهان لغو تحریم هایی است که دردوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ اعمال شد.

رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران که برای مذاکرات هسته ای به وین رفته است و سرپرستی تیم آمریکایی در گفتگوها را برعهده دارد، در مصاحبه ای به برنامه صبحگاهی رادیو عمومی ملی موسوم به ان پی آر آمریکا گفته است که روند بازگشت طرفین به تطابق با تعهدات توافق هسته ای، طولانی و سخت خواهد بود. از ایران نیز عباس عراقچی، سرپرست هیئت ایرانی است.

XS
SM
MD
LG