لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۷

اعتصابات و اعتراضات اصناف مختلف در ایران ادامه یافت


اعتراضات سراسری پزشکان - عکس منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی
اعتراضات سراسری پزشکان - عکس منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی

اعتصابات و اعتراضات سراسری در ایران که دور جدید آن با اعتصابات سراسری کارکنان صنعت نفت در روزهای گذشته شکل گرفت، روز سه شنبه هشتم تیر، با پیوستن گروهی از کارکنان صنعت نفت در شهرهای اندیمشک و اردبیل، و همچنین اصنفاف دیگر از جمله کامیونداران، استادان دانشگاه آزاد، سرایداران مدارس، پزشکان و همچنین مالباختگان ادامه یافت.

بنا بر ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های مجازی، کارگران نصب نیرو در اندیمشک به کمپین بیست ده ۱۴۰۰ و اعتصابات سراسری پیوستند.

ویدئوهای مختلفی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد کامیون‌داران از دوشنبه، هفتم تیر، به جمع اعتصاب‌کنندگان پیوسته‌اند.

ویدئوی زیر اعتصاب کامیون‌داران پالایشگاه نفت اصفهان را نشان می‌دهد.

این ویدئو نیز اعتصاب کامیون‌داران اردکان را نشان می‌دهد.

شماری از استادان دانشگاه آزاد نیز روز سه‌شنبه، در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و نسبت به «دریافت دستمزدهای زیر خط فقر» اعتراض کردند.

  • اعتراضات سراسری پزشکان ایران

جمعی از پزشکان در بیانیه‌ای اعتراضی اعلام کردند که به دلیل «نادیده گرفته شدن حقوق جامعه پزشکی، بی‌توجهی به سلامت مردم، گسترش فساد در بخش مرتبط با سلامت و تخلفات گسترده در وزارت بهداشت» از سه‌شنبه در سراسر کشور تجمع خواهند کرد.

بنا بر عکس‌ها و ویدئوهایی که در شبکه‌های مجازی منتشر شده، تجمعات اعتراضی پزشکان در شهرهای مختلف ازجمله شیراز، همدان، مشهد، تهران، و کرمان گزارش شده است.

بر اساس پلاکاردهایی که پزشکان معترض در دست دارند، آنها از جمله خواستار «افزایش عادلانه و متناسب با تورم کارانه پزشکان خانواده»، «تغییر و همسان‌سازی ساعت کاری برنامه پزشک خانواده با سایر کارکنان شاغل در بخش بهداشت»، «پرداخت به‌موقع و منظم حقوق و مطالبات پزشکان»، «تبدیل وضعیت استخدامی پزشکان خانواده قراردادی»، «برقراری مالیات عادلانه و همسان با سایر مشاغل و کارمندان دولت»، و «پایش منصفانه، شفاف و مطابق با قانون و پرهیز از اعمال سلیقه» هستند.

دانشجویان پزشکی، پزشکان عمومی، و رزیدت‌های تخصص با شعار «نه به استثمار پزشکان» در این تجمعات حضور داشتند.

بنا بر گزارش‌های صدای آمریکا در روزهای گذشته، اعتصابات سراسری صنعت نفت ایران مورد حمایت تشکل‌های صنفی و فعالان سیاسی و مدنی در داخل و خارج کشور قرار گرفت. در پیام‌ها و بیانیه‌های حمایت از کارگران، بر ضرورت حفظ همبستگی میان معترضان و پیوستن دیگر گروه‌های جامعه به اعتصابات و اعتراضات کارگران تاکید شده بود.

XS
SM
MD
LG