لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۴

خاموشی‌ها گسترده و «غیرمنطبق با جداول خاموشی» در سراسر ایران؛ برق «مراکز درمانی و حساس» هم قطع می‌شود


خودروها در یک خیابان تاریک در تهران - آرشیو
خودروها در یک خیابان تاریک در تهران - آرشیو

در حالی که مشترکان برق در بسیاری از نقاط ایران با مشکلات ناشی از خاموشی های مکرر روبرو هستند، سخنگوی صنعت برق ایران روز یکشنبه ۱۳ تیر هشدار داد حتی برق «مراکز درمانی و حساس» هم ممکن است خاموش شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی رجبی مشهدی از «مراکز حساس مانند بیمارستان ها» خواسته است «مولدهای اضطراری» در دسترس داشته باشند.

پیشتر، در پی قطعی برق در ایران، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نامه‌ای به وزیر نیرو از او خواسته بود دقت لازم برای پیشگیری از مشکلات در مراکز درمانی صورت گیرد.

همزمان، خبرگزاری ایسنا نوشته است در روزهای گذشته خاموشی‌ها در تهران و برخی استان‌ها بیشتر از قبل شده و حتی «غیرمنطبق با جداول خاموشی است.»

آنطور که مقامات مختلف می گویند نه تنها وضعیت برق رسانی در روزهای آینده بهتر نمی شود، بلکه احتمال افزایش خاموشی ها وجود دارد.

مهدی دادگر، مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی به خبرگزاری مهر گفته است ذخایر آبی سدها تمام شده و مصرف انرژی «از حداکثر توان تولیدی نیروگاهی» پیشی گرفته است. به گفته آقای دادگر، مصرف برق در استان خراسان جنوبی ۲۰ درصد افزایش یافته است.

همچنین، رامین فرج، سرپرست شرکت توزیع نیروی برق استان البرز، در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا هشدار داده است که خاموشی های بیشتری در انتظار مشترکان برق در این استان است.

گرمای زودرس، نبود نیروگاه های برق آبی، افزایش مصرف و توسعه استخراج رمزارزها دلایلی هستند که از دیدگاه ایسنا مهمترین عوامل خاموشی های گستره در ایران هستند.

در این میان، افزایش استخراج رمزارزها و ناتوانی مقامات ایران برای مقابله با آن بحث برانگیز شده است. به گفته سخنگوی صنعت برق ایران تاکنون ۱۹۶ هزار دستگاه استخراج رمزارز در ایران با توان برق مصرفی معادل ۵۷۰ مگاوات کشف شده است.

صدای آمریکا پیش از این در گزارش هایی به وجود رد پای سپاه پاسداران و همچنین شرکت‌های چینی در مصرف برق ایران برای استخراج رمزارزها اشاره کرده است.

XS
SM
MD
LG