لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۶

فرمانده سنتکام در گفتگو با صدای آمریکا: تمایل ایران به خریدن ماهواره روسی برای امنیت آمریکا نگران‌کننده نیست


ژنرال فرانک مک‌کنزی، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا -سنتکام
ژنرال فرانک مک‌کنزی، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا -سنتکام

بخش انگلیسی صدای آمریکا- فرمانده نظامیان ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه می‌گوید تمایل ایران برای خرید یک سیستم ماهواره‌ای پیشرفته روسی، «نگرانی خاصی» در‌ مورد امنیت ایالات متحده آمریکا در منطقه ایجاد نمی‌کند.

ژنرال فرانک مک‌کنزی، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام)، در گفتگو با صدای آمریکا گفت ماهواره «کاناپوس-وی» روسیه در هدف‌گیری مؤثر نیست.

او گفت: «شما واقعا نمی‌توانید کار زیادی با آن انجام دهید. [این ماهواره] احتمال دارد به آنها این امکان را بدهد که چیزی به اندازه یک اتوبوس مدرسه را ببینند که این امر نگرانی خاصی برای ما نخواهد بود.»

اوایل این ماه، چند مقام آمریکا و کشورهای خاورمیانه‌ به واشنگتن پست گفتند که مقامات نظامی ایران در پی دستیابی به این ماهواره هستند و از سال ۲۰۱۸، چندین سفر به روسیه داشته‌اند تا روی توافقنامه خرید آن کار کنند. در پی گزارش واشنگتن پست، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، خبر این روزنامه را را رد کرد.

«کاناپوس-وی»، برای استفاده غیرنظامی به بازار عرضه شده است و به گفته آقای مک‌کنزی، برخی گزینه‌های تصویربرداری تجاری، تصاویر بهتری از آن چه دوربین باکیفیت این ماهواره می‌تواند ثبت کند، ارائه می‌دهند.

او گفت: «قرار دادن این (ماهواره) در فضا روی موشک روسی جذاب به نظر می‌رسد. اگر آنها می‌خواهند پول‌شان را این گونه خرج كنند، می‌توانند این کار را انجام دهند.»

شبه نظامیان مورد حمایت ایران همچنان با پهپادهای مسلح کوچک به نیروهای آمریکا و ناتو در عراق حمله می‌کنند. آقای مک‌کنزی گفت: «ما طی یک ماه گذشته، سه بار مورد حمله قرار گرفتیم.»

مک‌کنزی و دیگر مقامات نظامی به صدای آمریکا گفته‌اند که ایران به طور فزاینده‌ای به حملات پهپادی روی آورده است؛ چرا که این حملات، بدون وارد آوردن تلفاتی که ممکن است منجر به اقدام تلافی‌جویانه از سوی آمریکا شود، به منابع ایالات متحده آسیب می‌زند.

آقای مک‌کنزی مسیری را که مقامات ایران در پیش گرفته‌اند «خطرناک» خواند و گفت آنها در هدف اصلی سیاسی خود که واداشتن آمریکا به خر‌وج از عراق بود شکست خورده‌اند.

XS
SM
MD
LG