لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۵

مقام نزدیک به خامنه‌ای: «اختلالات» در روز انتخابات ۱۴۰۰ «یک تا سه میلیون» رای را کاهش داد


یک مرکز اخذ رای در روز انتخابات ۱۴۰۰ در تهران
یک مرکز اخذ رای در روز انتخابات ۱۴۰۰ در تهران

مهدی فضائلی، از مقامات نزدیک به آیت الله خامنه‌ای، از «بررسی» شدن «اختلالات» پیش آمده در روز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری خبر داده و در توئیتی گفته است که «برخی ارزیابی‌ها از کاهش یک تا سه میلیونی آراء در نتیجه این اختلالات حکایت دارد.» مشخص نیست که این «ارزیابی‌ها» چگونه انجام می‌گیرد و چه نهادی مسئول آن است.

صدای آمریکا در روز انتخابات گزارش کرده بود در پی نظرسنجی‌ها مبنی بر کاهش مشارکت در انتخابات، رسانه‌های محافظه کار حامی ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه و کاندیدای اصلی انتخابات، از آغاز رای گیری‌ها در ایران با انتقاد از روند برگزاری انتخابات، دولت روحانی را متهم می‌کردند که در برگزاری انتخابات بی‌تدبیری می‌کند.

مشارکت ۴۸.۸ درصدی مردم ایران در انتخاباتی که بسیاری از کاندیداها در آن رد صلاحیت شده بودند، از نظر کاهش مشارکت یک رکورد به حساب می‌آید که برای حکومت ناخوشایند است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، که خود مورد انتقاد جناح حامی ابراهیم رئیسی قرار گرفته است، روز چهارشنبه به نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران اشاره کرد و گفت: «غصه می خوریم که چرا مشارکت ۴۸ درصد شده» است.

در همان روز مقامات از افزایش حدود ۱۰۰هزار رای به تعداد آراء ابراهیم رئیسی خبر دادند.

این بیانیه‌ها در شرایطی منتشر می‌شود که برخی از تحلیلگران می‌گویند انتخابات ایران برای به رهبری رسیدن ابراهیم رئیسی مهندسی شده بود و حالا با مشارکت پایین مردم، جایگاه او آسیب بیشتری خورده است.

XS
SM
MD
LG