لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۴

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در نخستین مناظره تلویزیونی صلاحیت یکدیگر را زیر سوال بردند


Election 1400
Election 1400

اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در ایران، با شرکت هفت نامزد تایید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان با محور مسائل اقتصادی در محل صدا و سیما آغاز شد.

هفت نامزد تایید صلاحیت شده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران،‌ شنبه ۱۵ خرداد‌ ماه در اولین مناظره تلویزیونی شرکت کردند تا پرسش‌هایی که «بر حسب قرعه‌کشی» برای هر یک از نامزدها مطرح می‌شد، پاسخ دهند.

برخی از نامزدها، با طفره رفتن از پاسخ به پرسش‌های مطرح شده،‌ رقبای‌شان را هدف حمله و انتقاد قرار دادند.

در این مناظره ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران،‌ یکی از هفت نامزد تایید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان، «بر حسب قرعه» به اولین پرسش درباره موانع تولید در کشور پاسخ داد. آقای رئیسی ایجاد جاذبه برای فعالیت‌های تولیدی افزایش مالیات بر فعالیت‌های غیر مولد، کاهش مالیات تولید و مبارزه با قاچاق را از راهکارهای برچیدن موانع و رونق فعالیت‌های تولیدی خواند.

عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی ایران، در ابتدای مناظره با حمله به محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: «شما چگونه می‌خواستید با گروگان‌گیری برای کشور درآمد ارزی جور کنید؟ ما شش ماه است منتظریم به وعده خود عمل کنید.» وی در ادامه این مناظره به آقای رضایی گفت، اگر رئیس‌جمهوری شود او را به عنوان «یکی از مخلین اقتصاد کشور» به ابراهیم رئیسی معرفی خواهد کرد.

محسن رضایی نیز عبدالناصر همتی را به حمایت از «رانت‌خوارها» متهم کرد و عملکرد او در بانک مرکزی را زیر سوال برد. وی گفت همتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی رانت‌خوارها را تامین مالی کرده است و سیاست پولی غلط او فاجعه بزرگی را در نقدینگی ایران به وجود آورده است.

محسن مهرعلیزاده،‌ دیگر نامزد تایید صلاحیت شده، نیز با اشاره به تحصیلات غیر حوزوی ابراهیم رئیسی، خطاب به او گفت: «شما که از نظر تحصیلات شش کلاس سواد دارید، با این سواد نمی‌توانید اقتصاد را اداره کنید.»

علیرضا زاکانی نیز که صحبت‌‌ها و پاسخ‌ نامزدهای دیگر به سوالات مطرح شده را «انشاء‌خوانی» توصیف کرد در ادامه این مناظره،‌ عبدالناصر همتی را متهم به دروغگویی کرد و گفت همتی پول مملکت را نابود و فقر را در ایران توزیع کرده است.

برگزاری نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:40 0:00
XS
SM
MD
LG