لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۵

بیانیه ده سازمان حقوق بشری خطاب به خامنه‌ای: بحران سلامتی را سیاسی نکنید تا ایرانیان به واکسن‌ دسترسی پیدا کنند


کرونا کامیاران کردستان

گروهی از سازمان‌های حقوق‌بشری با امضاء بیانیه‌ای از رهبر جمهوری اسلامی خواستند دستور عدم واردات واکسن‌های کووید۱۹ ساخت آمریکا یا بریتانیا را لغو کند.

ده سازمان حقوق بشری با انتشار این بیانیه از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستند ضمن لغو این دستور، «به ایرانیان اجازه دهد هر واکسن کارا و امنی را بدون توجه به کشور یا اصالتشان» به محض این که در دسترس قرار داشتند، تهیه کنند.

نهاد‌های امضا کننده این بیانیه از جمله دیده‌بان حقوق‌بشر، مرکز اسناد حقوق بشر ایران، و کمپین حقوق بشر ایران، همچنین از دولت ایران خواستند «تا فوراً اعلام کند که در راستای سلامتی و تندرستی مردم ایران اجازه خرید و واردات هر واکسن امن و کارای کووید۱۹ را خواهد داد.»

خامنه‌ای روز جمعه ۱۹ دی ماه در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که به واکسن ساخت بریتانیا و آمریکا «اعتماد و اطمینان نیست» و ورود آنها را ممنوع اعلام کرد. این در شرایطی است که هیچ دورنمای روشنی از اجرای واکسیناسیون عمومی کرونا در ایران وجود ندارد و اعلام دریافت ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دُز واکسن کرونا از طریق برنامه «کوواکس» سازمان بهداشت جهانی امیدواری‌هایی در داخل ایران به وجود آورده بود.

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به تجربه ایران به عنوان بالاترین نرخ‌ ابتلا و مرگ ناشی از کووید۱۹ در خاورمیانه‌ آمده است که سازمان نظام پزشکی ایران ضمن تاکید بر ضرورت تهیه واکسن «صرفاً بر اساس نگرشی علمی»، از دولت آن کشور خواسته است هر واکسن تأیید شده از نظر علمی که موجود باشد را بی‌درنگ و «بدون سیاسی‌کردن بحران سلامتی» تهیه کند.

بنا بر آمار رسمی مجموع مبتلایان به کرونا از زمان شیوع آن در ایران به یک میلیون و ۳۷۹ هزار و ۲۸۶ نفر رسیده و شمار کل قربانیان از مرز ۵۷ هزار نفر گذشته است.

آمار رسمی چین، روسیه و ایران قابل راستی آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

XS
SM
MD
LG