لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

آغاز توزیع دومین واکسن کرونا در آمریکا؛ ۷.۹ میلیون دز واکسن مودرنا تا هفته آینده توزیع می‌شود


قرار است تا هفته آینده، ۷.۹ میلیون دُز از واکسن مودرنا در آمریکا توزیع شود
قرار است تا هفته آینده، ۷.۹ میلیون دُز از واکسن مودرنا در آمریکا توزیع شود

شرکت آمریکایی مودرنا روند توزیع واکسن کووید۱۹ تولیدی خود را، که دومین واکسن تایید شده برای استفاده اضطراری پس از واکسن فایزر است، آغاز کرد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، نخستین محموله‌های واکسن کرونای مودرنا، برای تحویل به مراکز درمانی در سراسر ایالات متحده، بامداد یکشنبه ۳۰ آذر از انبارهای آن شرکت خارج شدند.

اداره غذا و داروی آمریکا جمعه شب استفاده اضطراری از واکسن مودرنا را تایید کرد. این اداره هجده روز پیش واکسن ساخت شرکت فایزر را تایید کرده بود.

به گزارش شبکه رادیوی ملی آمریکا یا «اِن پی آر»، مقامات ارشد نظامی آمریکا گفته‌اند که ۷.۹ میلیون دُز از واکسن مودرنا هفته‌ آینده توزیع خواهد شد.

کارگران در تاسیسات مودرنا از ساعات ابتدایی روز یکشنبه عملیات بارگیری و توزیع واکسن را آغاز کردند و انتظار می‌رود تزریق آن از دوشنبه آغاز شود.

مودرنا (به انگلیسی: Moderna) گزارش داده بود واکسن آن‌ها ۹۴ درصد در مورد ویروس کرونا، تاثیرگذاری دارد. پس از واکسن فایزر، این دومین واکسنی است که در آمریکا تایید می‌شود. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جمعه ۲۸ آذر، پس از اعلام خبر تایید واکسن مودرنا توسط مراجع مربوطه، در توییتی نوشت: «تبریک، واکسن مودرنا اکنون در دسترس است!»

واکسن فایزر، اولین شرکت آمریکایی بود موفق شد واکسن کووید۱۹ را تولید و مجوز استفاده آن را اخذ کند و توزیع آن از دوشنبه گذشته آغاز شد.

کادر درمانی بیمارستان‌ها و کسانی که در مراکز نگهداری سالمندان زندگی یا کار می‌کنند، در اولویت نخست دریافت و تزریق واکسن در آمریکا قرار دارند.

با ورود واکسن مودرنا انتظار می‌رود مایه‌کوبی افراد اولویت اول زودتر به پایان برسد و مسئولان امرز برای تعیین اولویت‌های بعدی تشکیل جلسه می‌دهند.

تا روز یکشنبه ۱۷.۶ میلیون نفر در آمریکا به کرونا مبتلا شده‌اند. همچنین ۳۱۶ هزار نفر جان خود را به خاطر کرونا در آمریکا از دست دادند.

XS
SM
MD
LG