لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۹

وزارت دادگستری آمریکا هکرهای روس‌ را عامل رخنه در ایمیل‌های دادستان‌های فدرال معرفی کرد


ساختمان وزارت دادگستری ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو
ساختمان وزارت دادگستری ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا می‌گوید هکرهای روس، که عامل هک «سولار ویندز» بودند، سال گذشته به حساب‌های ایمیل دفاتر برخی از برجسته‌ترین دادستان‌های فدرال در سراسر آمریکا رخنه کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این وزارتخانه اعلام کرد که به ۸۰ درصد از حساب‌های ایمیل مایکروسافت که توسط کارمندان چهار دفتر دادستانی ایالات متحده در نیویورک استفاده می‌شد، رخنه شده است.

بنا بر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، در جریان این عملیات جاسوسی سایبری در مجموع به ۲۷ دفتر دادستانی ایالات متحده رخنه شده و در هر یک از آنها حساب ایمیل دست‌کم یک کارمند هک شده است.

وزارت دادگستری روز جمعه در بیانیه ای گفت، که هک این حساب‌های ایمیل بین تاریخ ۷ مه تا ۲۷ دسامبر سال ۲۰۲۰ روی داده است.

این چارچوب زمانی قابل توجه است. چرا که هک «سولار ویندز»، که طی آن در ده‌ها شرکت خصوصی و اندیشکده و حداقل ۹ نهاد دولتی آمریکا رخنه شده بود، برای اولین بار در اواسط سپتامبر کشف و علنی شد.

دولت بایدن در ماه آوریل در واکنش به هک سولار ویندز و دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰، تحریم‌هایی را علیه آن کشور وضع کرد.

اخراج ده دیپلمات روسیه، از جمله نمایندگان سرویس‌های اطلاعاتی آن کشور، بخشی از این تحریم‌ها است. شش شرکت روسی کمک‌کننده به فعالیت های مخرب سایبری، و ۳۲ شخص حقیقی و حقوقی متهم به تلاش در مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پخش اطلاعات نادرست نیز تحریم شده اند.

روسیه دست داشتن در این اقدام را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG