لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۱

ادامه اعتراضات مردمی در ایران؛ شلیک گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان در مجموعه تئاتر شهر تهران


 تصویری از تجمع در مقابل تئاتر شهر تهران - شنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۰
تصویری از تجمع در مقابل تئاتر شهر تهران - شنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۰

تجمعات مردمی در حمایت از اعتراضات خوزستان روز شنبه ۹ مرداد در مناطقی از تهران، از جمله مجموعه تئاتر شهر و چهارراه ولیعصر، برگزار شد.

شرکت‌کنندگان در یک تجمع اعتراضی که در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان و همچنین پشتیانی از کارگران در مجموعه تئاتر شهر تهران برگزار شده بود، شعارهایی مانند «از خوزستان تا تهران اتحاد اتحاد» و «آبان فرزند ندارد، خوزستان آب ندارد» سر دادند.

بر اساس ویدیوهای ارسالی به صدای آمریکا و گزارش‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای امنیتی با هدف متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک تیر هوایی و گاز اشک‌آور کردند. در برخی ویدیوها نیز معترضان در حال دویدن و دور شدن از محل این تجمع دیده می‌شوند.

در این تجمع معترضان شعارهایی مانند «کشور آب ندارد، کشتار ادامه دارد» سر دادند.

شعار «کشور آب ندارد کشتار ادامه دارد» در تجمع تهران - شنبه ۹ مرداد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:29 0:00

در ویدیو دیگری تجمع کنندگان با سر دادن شعار «از خوزستان تا تهران اتحاد اتحاد» از همبستگی مردم سراسر ایران گفتند.

شعار «از خوزستان تا تهران اتحاد اتحاد» در تجمع روز شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:24 0:00

آنها همچنین سرود «یار دبستانی» را خواندند.

تجمع اعتراضی در تهران - شنبه، ۹ مرداد ۱۴۰۰
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:30 0:00

«ایرانی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» شعار دیگری است که معترضان در این تجمع یک صدا فریاد زدند.

شعار «ایرانی می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» در تجمع تئاتر شهر – تهران، ۹ مرداد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

در تصاویر دیگری که برای صدای آمریکا ارسال شده تجمع‌کنندگان شعاری به یاد کشته‌شدگان آبان ماه و در حمایت از شهروندان خوزستانی سر دادند.

همچنین روز شنبه ۹ مرداد ماه، آرش صادقی،‌ زندانی سیاسی سابق در ایران، در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا، با اشاره به شمار چند صد نفری بازداشت‌شدگان در شهرهای مختلف ایران، گفت که تا به این لحظه هویت دست کم ۱۷۱ نفر از این معترضان در شهرهای خوزستان،‌ تبریز، ارومیه، تهران،‌ اردبیل،‌ کرمانشاه، و سیستان و بلوچستان احراز شده است.

آقای صادقی همچنین از بازداشت‌های خانه به خانه توسط نیروهای امنیتی و نظامی در استان خوزستان خبر داد و گفت که بازداشت‌شدگان به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند و از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست.

آرش صادقی در ادامه با اشاره به گزارش‌های مربوط به قطعی گسترده اینترنت در بسیاری از شهرهای استان خوزستان و اختلال اینترنت در برخی دیگر از شهرهای ایران، گفت که تجربه نشان می‌دهد در زمان قطعی اینترنت سرکوب‌ها شدت بیشتری می‌گیرد.

پیشتر در نخستین هفته اعتراضات سراسری به بی‌آبی در خوزستان نت بلاکس، نهاد بین‌المللی نظارت بر اینترنت، تأیید کرد که از زمان آغاز اعتراضات مردم اختلالاتی در سرویس اینترنت موبایل در مناطق مختلف ایران وجود داشته است.

همزمان با تداوم تظاهرات در شهرهای مختلف برای اعلام همبستگی با اعتراضات خوزستان، روز جمعه ۸ مرداد نیز در پی قهرمانی تیم فوتبال پرسپولیس، طرفداران این تیم در تهران و چند شهر دیگر به خیابان آمدند و شعارهای اعتراضی علیه مقامات جمهوری اسلامی و شخص علی خامنه‌ای سر دادند،‌ تجمعاتی که واکنش نیروهای انتظامی و امنیتی را در پی داشت.

گسترش نارضایتی‌ها در ایران به دلیل انسداد سیاسی و تداوم سرکوب مخالفان و شرایط بد معیشتی همچنان ادامه دارد و از دو هفته پیش شهرهای مختلف خوزستان شاهد اعتراض‌های گسترده به تشدید بحران بی‌آب بوده است.

XS
SM
MD
LG