لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

اعتراضات ضدحکومتی در شب قهرمانی پرسپولیس؛ از شعار علیه مقامات جمهوری اسلامی تا «رضا شاه روحت شاد»


تصویری از تجمعات شب گذشته در تهران
تصویری از تجمعات شب گذشته در تهران

قهرمانی تیم فوتبال پرسپولیس و به خیابان آمدن طرفداران این تیم در شامگاه جمعه و نخستین ساعات بامداد شنبه ۹ مرداد در تهران و چند شهر دیگر با شعارهای اعتراضی علیه مقامات جمهوری اسلامی و شخص علی خامنه‌ای همراه بود و واکنش نیروهای انتظامی و امنیتی را در پی داشت.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از وجود جو شدید امنیتی در برخی شهرهای ایران از جمله اراک،‌ مشهد، تهران، و اصفهان و حمله نیروهای انتظامی به مردم است.

در تصاویر منتشر شده از منطقه نارمک تهران یورش نیروهای امنیتی و انتظامی به قصد متفرق کردن شهروندانی که برای قهرمانی پرسپولیس به خیابان آمده بودند دیده می‌شود.

حمله نیروهای انتظامی به تجمع هواداران پرسپولیس در نارمک
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

ویدیو منتشرشده از مشهد نیز از حضور نیروهای امنیتی در سطح شهر خبر می‌دهد.

ویدیو منتسب به حضور گسترده نیروهای امنیتی در مشهد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:23 0:00

مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار مستقل و ‌مجری و مفسر برنامه تبلت صدای آمریکا، نیز تصاویری از تجمع مردم در جنوب غربی تهران در شهر گلستان را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است که در آن شهروندان شعار «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» سر می‌دهند.

شعار «این همه سال جنایت مرگ بر این ولایت» در شهر گلستان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:21 0:00

در ویدئو دیگری از تجمعات شهروندان شهر گلستان، معترضان شعار «توپ، تانک، فشفشه، ‌آخوند باید گم بشه» سر دادند.

از سوی دیگر در برخی از شهرها نیز تجمع کنندگان بار دیگر شعار «رضا شاه روحت شاد» را تکرار کردند، شعاری که در بسیاری از تجمعات اعتراضی سال‌های اخیر شنیده شده است.

شعار «رضا شاه روحت شاد» در شب قهرمانی پرسپولیس
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

ویدیوهای منتسب به تجمعات شب گذشته پس از قهرمانی تیم فوتبال پرسپولیس در اصفهان نیز حاکی از شعارهای ضدحکومتی، از جمله «مرگ بر اصل ولایت فقیه» بوده است.

ویدئو منتسب به تجمع مردم در اصفهان با شعار «مرگ بر اصل ولایت فقیه»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:22 0:00

بنا به گزارش‌های موجود نیروهای انتظامی علاوه بر تهران، در شهرهای دیگر - از جمله کرمانشاه، قم، و اراک - نیز به سوی مردم حمله‌ور شدند و اجازه شکل‌گیری تجمعات گسترده را به آنها نداد‌ه‌اند.

لازم به ذکر است که تا لحظه تنظیم این گزارش، آمار و یا اطلاعاتی درباره تعداد بازداشت‌شدگان احتمالی در تجمعات شب گذشته شهرهای مختلف ایران منتشر نشده است.

گسترش نارضایتی‌ها در ایران به دلیل انسداد سیاسی و تداوم سرکوب مخالفان و شرایط بد معیشتی همچنان ادامه دارد و از دو هفته پیش شهرهای مختلف خوزستان شاهد اعتراض‌های گسترده به تشدید بحران بی‌آب بوده است.

XS
SM
MD
LG