لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

کرونا در ایران - اعلام شش روز تعطیلی سراسری و دو هفته ممنوعیت تردد بین استانی در پی تشدید بحران همه‌گیری در کشور


ایران کرونا Iran Corona
ایران کرونا Iran Corona

در حالی که بر اساس تازه‌ترین گزارش وزارت بهداشت ایران تعداد شهرهای قرمز به ۳۵۹ مورد رسیده است، ستاد ملی کرونا از برقراری شش روز تعطیلی سراسری - از دوشنبه ۲۵ مرداد ماه تا شنبه ۳۰ مرداد - و منع تردد بین‌ استانی تا دو هفته آینده خبر داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا رییسی،‌ سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، روز شنبه ۲۳ مرداد ماه ضمن اعلام این خبر همچنین گفت، منع تردد سراسری و بین استانی، به استثنای آمبولانس‌ها و کامیون‌های حمل غذا، از ساعت ۱۲ ظهر یکشنبه ۲۴ مرداد تا روز ۵ شهریور اجرا خواهد شد.

وزارت بهداشت ایران شمار رسمی جان باختگان بر اثر کرونا در شبانه روز گذشته را ۴۶۶ نفر اعلام کرد. به این ترتیب بنا بر آمار رسمی، از زمان شیوع این ویروس در ایران تاکنون شمار مبتلایان در مجموع به حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده و ۹۷ هزار و ۲۰۸ نفر نیز بر اثر این بیماری جان باخته‌اند.

در حالی که وزارت بهداشت ایران آمار کرونا را به صورت روزانه اعلام می‌کند، سازمان نظام پزشکی پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی دانسته بود.

با این حال محمد علوی،‌ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، از افزایش ۴.۵ برابری آمار مرگ ناشی از کرونا در استان خوزستان نسبت به دو هفته گذشته خبر داد و با ترسناک اعلام کردن آمار مبتلایان و جان‌باختگان این ویروس در ایران گفت: «هر دو ثانیه شیپور هشدار ابتلای یک نفر و هر دو دقیقه مرگ یک نفر اعلام می‌شود.»

از سوی دیگر مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز از ابتلای دستکم ۵۰ درصد مردم ایران به کرونا از ابتدای شیوع این ویروس خبر داد و گفت، حتی افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده باشند از کرونای دلتا در امان نخواهند بود.

دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران نیز اخیرا در مصاحبه ای گفته، «حاکمیت آمار مرگ و میر ناشی از کرونا به سازمان جهانی بهداشت را پنهان کرد، از آن‌ها خواست از نظام سلامت در ایران تعریف کنند و حتی کمک‌های جهانی را پس زد و پزشکان بدون مرز را به محض ورود به کشور، از فرودگاه بازگرداند.»

XS
SM
MD
LG