لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۸

رویترز: انتظار می‌رود پرزیدنت بایدن کشتار ارامنه در امپراتوری عثمانی را رسما «نسل‌کشی» بداند؛ کاهش ارزش لیر


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا - آرشیو
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا - آرشیو

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱ اردیبهشت به نقل از منابع خود نوشت که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در نظر دارد کشتار دسته‌جمعی ارامنه در امپراتوری عثمانی و در جریان جنگ جهانی اول را به طور رسمی یک «اقدام نسل‌کشی» قلمداد کند.

این اقدام رئیس جمهوری آمریکا می‌تواند باعث خشم ترکیه و پیچیده‌تر شدن روابط میان دو کشور شود.

به نوشته رویترز، این اقدام به طور عمده حرکتی نمادین به شمار می‌رود؛ اما از سیاست دیرین کاخ سفید فاصله دارد و در زمانی صورت می‌گیرد که روابط واشنگتن و آنکارا در موضوعات مختلف، دچار اختلافاتی است.

سه منبع به رویترز گفته‌اند که رئیس جمهوری آمریکا احتمالا در بخشی از اظهارات خود در روز ۲۴ آوریل - که سالگرد قربانیان ارمنی است و در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود - از عبارت «نسل‌کشی» استفاده کند.

در همین حال، رویترز از کاهش ارزش لیر ترکیه در روز پنجشنبه خبر داد. به نوشته این خبرگزاری، بخشی از این کاهش به دلیل تیره شدن روابط آمریکا و ترکیه و انتظار به رسمیت دانستن کشتار ارامنه در دوران امپراتوری عثمانی به عنوان یک نسل‌‌کشی است.

لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا روز پنجشنبه ۲ درصد کاهش یافت و هر دلار برابر با ۸.۳۵۷ لیر مبادله شد. لیر ترکیه یکی از بدترین نوسانات در ارزهای اقتصادهای نوظهور را داشته است.

XS
SM
MD
LG