لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

وزرای خارجه چین، کره‌جنوبی و ژاپن دیدار می‌کنند 


یوکو کامیکاوا، وزیر خارجه ژاپن
یوکو کامیکاوا، وزیر خارجه ژاپن

وزرای خارجه کره‌جنوبی، چین و ژاپن توافق کردند روز یکشنبه پنجم آذر، در شهر بوسان کره‌جنوبی دیدار کنند. این اولین نشست سه‌جانبه وزرای خارجه این کشورها از تابستان ۲۰۱۹ میلادی تاکنون به شمار می رود.

به گزارش صدای آمریکا، کره جنوبی به عنوان میزبان این نشست، قصد دارد روابط تیره خود با چین را بهبود بخشد. با این حال، کارشناسان درباره پیشرفت جدی در سطح روابط دو کشور، محتاط هستند.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز چهارشنبه اول آذر، در یک نشست خبری گفت: «همکاری سه‌جانبه در خدمت منافع مشترک سه کشور است. چین برای سازوکار ارزش قائل است و مشتاقانه منتظر همکاری با کره‌جنوبی و ژاپن برای گسترش روابط است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، این دیدار در شرایطی برگزار می‌شود که کره جنوبی، به ریاست جمهوری یون سوک یول، روابط با آمریکا و ژاپن را در اولویت قرار داده که منجر به یک شبه‌اتحاد شده است، اما این دیپلماسی، منجر به تیرگی روابط با چین می‌شود.

تنش‌ها شامل گفتگوی کوتاه یون سوک یول و شی جین پینگ در اجلاس آپک، انتقاد پکن از اظهارات یون و بی اعتمادی راهبردی بین کره‌جنوبی و چین است.

رویترز همچنین خبر داد که یوکو کامیکاوا، و وانگ یی، وزیران خارجه ژاپن و چین، در حال برنامه‌ریزی برای مذاکرات امنیتی در آینده نزدیک هستند که این نشست اولین دیدار آنها از زمان وزارت خانم کامیکاوا است.

بر اساس این گزارش، هدف سران ژاپن و چین، برقراری ارتباط نزدیک در مورد موضوعات مختلف، رسیدگی به نگرانی‌ها و تاکید بر یک رابطه غیر تهدید کننده است. همچنین مذاکرات اقتصادی نیز بدون تعیین تاریخ مشخص، در دستور کار است.

وزرای خارجه ژاپن و چین، با هم سویی بر اساس منافع دوجانبه، در مورد اختلافات دیپلماتیک از جمله آب‌های آلوده در اطراف نیروگاه اتمی فوکوشیما و یک تبعه ژاپنی بازداشت شده در چین، گفت‌وگو کردند.

XS
SM
MD
LG