لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۰

نشریه «فوربس» ریال ایران را ضعیف‌ترین پول دنیا معرفی کرد


نشریه آمریکایی و معتبر «فوربس»، ریال ایران را به عنوان ضعیف‌ترین واحد پولی جهان معرفی کرده است.

این نشریه می‌نویسد یک ریال تنها ۰.۰۰۰۰۲۴ دلار آمریکا خریداری می‌شود یا به عبارت دیگر، یک دلار برابر با ۴۲ هزار و ۲۷۳ ریال ایران است.

اگرچه فوربس ریال را در برابر دلار با چنین قیمتی مقایسه کرده است ولی در روز ۲۹ تیرماه، قیمت دلار در بازار آزاد به ۴۸ هزار و ۷۰۰ تومان و یا ۴۸۰ هزار ریال رسید.

فوربس در گزارش خود توضیح داده است که ایران یکی از صادرکنندگان پیشرو در نفت و گاز طبیعی است ولی تحریم‌های اقتصادی ناشی از پنهانکاری اتمی جمهوری اسلامی، ناآرامی‌های سیاسی و تورم بالا، بر پول ایران فشار وارد کرده است.

ریال ایران در ۲۷ اسفند ۱۳۰۸، به عنوان واحد پول ایران به کار گرفته شد.

نشریه اکونومیست چندی پیش در نموداری از نوسانات برابری نرخ ریال در مقابل دلار در ماه فوریه (اسفند) ارزش پول ملی ایران را «۵۵ درصد ضعیف‌تر از یک سال قبل و ۹۴ درصد ضعیف‌تر از یک دهه پیش» اعلام کرد و نوشت اعتراضات سراسری از شهریور ماه پس از کشته شدن مهسا امینی روند سقوط نرخ ریال ایران را تشدید کرده است.

نشریه فوربس در رتبه‌بندی خود گفته است که دلار آمریکا به عنوان قدرتمندترین و پرمعامله ترین ارز دنیا محسوب می‌شود.

فوربس شرح داده است که ارز خارجی به صورت جفت معامله می‌شود و در نتیجه، ارزش پول همواره نسبت به ارز دیگری که به عنوان «نرخ مبادله» شناخته می‌شود، قیمت‌گذاری می‌شود.

نظام ارزی بسیاری از کشورها «شناور» است و ارزش پولشان بسته به تقاضا و عرضه در نوسان است. با این حال، ارزش برخی از ارزها نسبت به ارز دیگری (مانند دلار آمریکا) با نرخ توافقی تثبیت‌شده است.

فوربس ، ضعیف‌ترین پول‌های دنیا را بر اساس تعداد واحدهای ارز دریافتی در ازای یک دلار آمریکا تجزیه و تحلیل کرده است.

پول‌های ویتنام، لائوس، سیرالئون، اندونزی و لبنان در این رتبه‌بندی‌ در رده دوم تا ششم ضعیف‌ترین پول‌های جهان قرار گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG