لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۱

توکیو در تدارک برگزاری مسابقات المپیک ۲۰۲۰


شهرداری توکیو می گوید بودجه ای برابر چهارونیم میلیارد دلار برای برگزاری مسابقات المپیک آماده کرده است.

ساخت و ساز و تدارک برای برگزاری مسابقات المپیک سال ۲۰۲۰ در توکیو از هم اکنون آغاز شده است. این تدارکات هم هیجان همراه دارد و هم نگرانی.

بسیاری از ساکنان توکیو، به ویژه جوانترها، چشم انتظار شور و هیجانی هستند که مسابقات المپیک به سبب شمار تماشاگران و طرفداران آن به همراه خواهد آورد.

بزرگترین استادیوم ورزشی ژاپن که مسابقات بین المللی المپیک قرار است ۷ سال دیگر آنجا برگزار شود، همان استادیومی است که در سال ۱۹۶۴ میزبان مسابقات المپیک بود که درست همزمان بود با آغاز شکوفایی اقتصادی ژاپن به دنبال جنگ دوم جهانی.

شهرداری توکیو اعلام کرده که بودجه ای معادل چهار و نیم میلیارد دلار برای برگزاری مسابقات المپیک آماده کرده است. استادیومی که مسابقات سال ۶۴ در آن برگزار شد به زودی تحت بازسازی قرار می گیرد.

نظرسنجی ها حاکی از آن است که ۹۲ درصد از ژاپنی ها موافق برگزاری مسابقات المپیک ۲۰۲۰ هستند. اما گروهی هم هستند که چندان موافق برگزاری این مسابقات در کشورشان نیستند.

برخی شهروندان میانسال توکیو مسابقات المپیک سال ۶۴ میلادی را به یاد دارند و به خاطر می آورند که به رغم بی میلی برخی ژاپنی ها نسبت به برگزاری این مسابقات در پایتخت کشورشان، این رویداد در نهایت به نفع رونق اقتصاد ژاپن بود و به بسیاری نیز امید داد.
اما هزینه های بالای برگزاری این مسابقات برای عده ای از مردم و مسئولان ژاپن نگران کننده است.

برخی برآنند که هر شهری که مسابقات بین المللی المپیک در آن برگزار می شود هزینه های گزافی را برای تدارک این رویداد تقبل می کند و معمولا بازسازی هایی را در آن انجام می دهد که ویژه المپیک است و شمار اندکی از شهروندان، از آن بهره مند خواهند شد.
این عده می گویند با توجه به مشکلاتی که ژاپن هنوز به سبب از وقوع سونامی گرفتار آنهاست، عده زیادی از ژاپنی ها در شرایط سخت زندگی می کنند یا در خانه های موقت به سر می برند.

اما بانیان برگزاری مسابقات المپیک می گویند آنچه برای این رویداد مهم ورزشی هزینه می شود، تمامی شهروندان ژاپن را منتفع خواهد کرد و به حال همه آنها مفید خواهد بود.
آنها می گویند دست کم ۱۵۰ هزار شغل در فرایند تدارک برای برگزاری مسابقات المپیک ایجاد می شود، و بهره اقتصادی غیرمستقیم حاصل از برگزاری این مسابقات برای اقتصاد ژاپن معادل حدود ۳۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

امید دولت و مردم ژاپن آن است که تا زمان برگزاری مسابقات المپیک ۲۰۲۰، نگرانی های مربوط به ایمنی راکتور فوکوشیما برطرف می شود و همه چیز آنچنان که نخست وزیر ژاپن قول داده، به خوبی پیش خواهد رفت.
XS
SM
MD
LG