لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۱

ایران، آمریکا، روسیه؛ اتحاد برای حفظ کشتی در المپیک


تصویری از رقابت های کشتی المپیک لندن در تابستان ۲۰۱۲
تصویری از رقابت های کشتی المپیک لندن در تابستان ۲۰۱۲
اختلاف عمیق آمریکا با ایران و روسیه در عرصه سیاسی جهان، به اتحاد بر روی تشک کشتی تبدیل شده است.

گرگ استروبل، مربی پیشین کشتی آمریکا، می گوید این سه کشور در مواضع خود نسبت به این ورزش، قطعاً با یکدیگر متحدند و برای باقی ماندن کشتی به عنوان یکی از رشته های ورزشی در رقابت های المپیک، با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

هیأت مدیره کمیته بین المللی المپیک این هفته به حذف کشتی به عنوان یک رشته ورزشی در رقابت های المپیک رأی داده و گفته است که این تصمیم از سال ۲۰۲۰ اجرا خواهد شد. احتمال تغییر این رأی وجود دارد، اما برای تغییر این رأی، کشتی باید با هفت رشته دیگر رقابت کند که در شرایط مشابهی هستند.

آمریکا در میان ده کشور حاضر در رقابت های کشتی است که پنج شنبه و جمعه آینده در تهران برگزار خواهد شد. ریچ بندر، مدیر اجرایی فدراسیون ملی کشتی آمریکا می گوید هفته آینده به تهران سفر خواهد کرد و با مسئولان فدراسیون کشتی ایران گفت و گو و همفکری خواهد کرد تا برای نجات کشتی و حفظ آن در میدان رقابت های المپیک راهی بیابند.

به رغم رقابت فشرده و سرسخت روی تشک کشتی، سه کشور ایران، آمریکا و روسیه برای نگاه داشتن این ورزش در رقابت های المپیک، همصدا هستند و می گویند نمی توانند شاهد افول این ورزش باشند و هرچه را در توان دارند برای رسیدن به این هدف به کار خواهند گرفت.

انتظار می رود هفته آینده ورزشگاه آزادی تهران برای تماشای رقابت های کشتی، مملو از جمعیت باشد. به غیر از روسیه و آمریکا، کشورهای دیگری که در رقابت های تهران شرکت دارند، قزاقستان، ژاپن، بلغارستان، بلاروس، گرجستان، آذربایجان و ترکیه هستند.

قهرمانان آمریکایی المپیک که بوروز و وارنر در میان آنها هستند، نزد طرفداران ایرانی کشتی شناخته شده اند.

استروبل می گوید برای ایرانی ها وحشتناک است که ورزش ملی شان از رقابت های المپیک حذف شود.

او می گوید طی رقابت های قهرمانی کشتی سال ۱۹۹۷ دانمارک که یک سال پس از مسابقات المپیک برگزار شد، ایرانی های ۱۸، ۱۹ ساله نام و چهره او را به خوبی می شناختند و به او گفته بودند او را از زمان برگزاری رقابت های المپیک به عنوان مربی تیم کشتی آمریکا می شناسند و به یاد دارند.
XS
SM
MD
LG