لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

به بهانه قرارگرفتن ایران، روی جلد مجله تایم؛ تصور شما از ایران ۲۰۲۵ چیست؟


تصویر مجله تایم
تصویر مجله تایم

تصور شما از ایران ۲۰۲۵ میلادی چیست؟ یعنی ده سال دیگر.

مجله تایم در تازه ترین شماره خود با انتشار عکسی از یک دختر ایرانی، به نسل جدید ایران اشاره کرده و پرسیده "چگونه یک دهه آینده، ایران دنیا را تغییر خواهد داد؟"

این مجله از نشانه های مدرنیسم در ایران نظیر مترو نوشته و اینکه همزمان برخی سنت‌ها حفظ شده است.

به بهانه قرارگرفتن ایران، روی جلد مجله تایم؛ تصور شما از ایران ۲۰۲۵ چیست؟
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

سایت های خبری ایران از قرار گرفتن عکس یک ایرانی، یک شهروند عادی روی جلد تایم هیجان زده هستند. مثلا سایت خبری تابناک نوشته:
"نویسنده تایم نیز به این نکته اشاره کرده که فضای ایران برخلاف تصور بسیاری از غربی‌هاست و با جامعه‌ای نیمه مدرن مواجه هستیم که بخشی از فضای سال‌های ابتدایی انقلاب در کنار نگاه‌های تازه نسل جدید در آن مشهود است و از تصویر کلی که ایران امروز به او می‌دهد و دورنمایی که او تصور کرده و از آن با عنوان «ایران 2025» یاد کرده، هیجان زده شده است. انتخاب تصویری با پس زمینه ساختمان‌های مدرن و دختری با پوشش نزدیک به طیف وسیعی از دهه‌ هفتاد در راستای همین هیجانات است."

البته یک بخش از نوشته نویسنده تایم، در رسانه های دولتی در ایران، دیده نشده است. کارل ویک، در زیر دومین عکس مجموعه عکسهای مربوط به ایران نوشته، در حالی که جمهوری اسلامی درباره برنامه اتمی با آمریکا و قدرت های جهانی به توافق دست یافته، با مردم خود داد و ستدی دارد؛ می گویند "سیاست را به ما بسپارید و درباره زندگی تان آزادید، کم و بیش هرچه می خواهید، انجام دهید."

عکس های این شماره تایم را "نیوشا توکلیان" عکاس ایرانی گرفته است.

۲۰۲۵ زمان دوری نیست. ده سال دیگر، سال ۲۰۲۵ میلادی و ۱۴۰۴ خورشیدی است. تصور شما از ایران ۲۰۲۵ چیست؟ به نظرتان آن ایران، با ایران امروز تفاوتی خواهد داشت؟

XS
SM
MD
LG