لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

ناامیدی ترامپ و وزارت خارجه آمریکا از مذاکره با کره شمالی


رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا
رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی از وزیر خارجه خواست وقتش را برای مذاکره با کره شمالی هدر ندهد. پرزیدنت ترامپ در این توئیت گفته : «رکس! انرژی ات را حفظ کن، ما کاری که لازم باشد را انجام خواهیم داد.»

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا می گوید کره شمالی تمایلی به مذاکره پیرامون برنامه های هسته ای و موشکی اش نشان نداده و این به رغم تضمین های آمریکا دایر بر عدم تمایل به سرنگونی رژیم کره شمالی است.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا پس از آن انتشار یافت که رکس تیلرسون، وزیر خارجه این کشور فاش کرد که آمریکا یک کانال ارتباطاتی مستقیم با کره شمالی گشوده است. آقای تیلرسون شنبه شب پس از ملاقات با مقامات ارشد چینی - از جمله، شی ژین پینگ، رئیس جمهوری - پکن را ترک کرد. هدف از گفت و گوهای آقای تیلرسون با مقامات چینی جلب همکاری برای اِعمال حداکثر فشار بر کره شمالی بخاطر تعرضات موشکی و هسته ای اش بود. وزیر خارجه آمریکا دیروز در پکن به خبرنگاران گفته که آمریکا در پی گشودن کانال ارتباطاتی مستقیم با کره شمالی در حال بررسی است تا ببیند آیا دولت کیم جونگ اون به انجام مذاکره برای رها کردن تسلیحات هسته ای اش تمایلی دارد یا نه.

تا کنون دولتهای آمریکا و کره شمالی بطور معمول تنها از طریق دولتهای دیگر یا مقامات پیشین با یکدیگر صحبت کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG