لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

تقاضای کمک فعالان تبتی از آمریکا برای پایان دادن به جریان خودسوزی در تبت


گروهی از فعالان تبتی با هدف تلاش برای پایان دادن به جریان خودسوزی شهروندان در تبت، با مراجعه به دفترچندین تن از نمایندگان کنگره آمریکا از آنها کمک خواستند.

این عده از فعالان حقوق بشر تبت از اعضای کنگره خواسته اند تا نامه آنها خطاب به باراک اوباما را امضا کنند. این نامه درخواست همکاری از رییس جمهوری آمریکاست برای اقدام با هدف خاتمه خودسوزی شهروندان در تبت.

فعالان حقوق بشر تبت معتقدند که بیش از ۶ دهه سلطه چین، بسیاری از تبتی ها را به ستوه آورده و آنها را به خودسوزی که نشانی از اعتراض آنها به شرایط جامعه شان است، می کشاند.

خودسوزی جریانی است که طی سه سال اخیر به شکلی فزاینده در تبت رواج یافته. خیابان های تبت هر ازگاه شاهد خودسوزی شهروندان تبتی است.

خودسوزی در تبت از سال ۲۰۰۹ باب شده است. از آن زمان تاکنون، بیش از ۱۰۰ تن خود را در خیابان های تبت سوزانده اند. پکن تدابیر امنیتی را در مناطقی از تبت که خودسوزی در آنها رواج یافته، شدیدتر کرده است.

گروه های فعال حقوق بشر تبت می گویند که خواهان آزادی تبت هستند و معتقدند که خودسوزی شهروندان، در استیصال آنها ریشه دارد.

دالایی لاما، رهبر معنوی بوداییان تبت، با خشونت مخالف است. یکی از تعلیمات بودا نیز آن است که هیچ موجود زنده ای را نباید کشت، اما انسان ها می توانند خود را قربانی وجودی برتر کنند.

دولت اوباما نیز برآن است که روند فزاینده خودسوزی در تبت، ناشی از سلطه چین است و فشاری که مردم به سبب این سلطه تحمل می کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اما، در واکنش به خودسوزی شهروندان تبتی که گفته می شود به نشان اعتراض انجام می گیرد، گفته است که کشتن یا معلول کردن خود، هیچ نتیجه ای ندارد و به دستیابی به استقلال سیاسی نخواهد انجامید.
XS
SM
MD
LG