لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

سرکوب گسترده ناراضیان تبتی


یک گروه تبعیدی تبت از سرکوب امنیتی گسترده در لهاسا پایتخت تبت، خبر می دهد و می گوید نیروهای امنیتی چین در پی خود سوزی دو مرد جوان تبتی در روز یکشنبه سعی دارند کنترل زندگی جامعه را به دست بگیرند.

مرکز تبتی حقوق بشر و دمکراسی به نقل از شاهدان می گوید از زمانی که دو جوان، ظاهرا در اعتراض به حکومت چین دست به خود سوزی زدند، ده ها – و شاید صدها – نفر برای بازجویی باز داشت شده اند.


این مرکز به سرویس تبتی صدای امریکا گفت پلیس هر کسی را که در ویدیوی امنیتی در نزدیکی محل اعتراض دیده شود، دستگیر می کند. شمار بازداشت شدگان معلوم نیست.

دو جوان اعتراض آتشین خود را در خارج از معبد مشهور جوخانگ انجام دادند. در شهر لهاسا، که به شدت از آن مراقبت می شود، این نخستین بار است که چنین حادثه ای روی می دهد. رسانه ها می گویند یکی از معترضین در محل جانسپرد، در حالی که دیگری در بیمارستان درگذشت.

در ۱۴ ماه گذشته، در حالی که راهبان، راهبه ها و طرفداران آنها بر درخواستهای خود برای آزادی بیشتر و بازگشت دالایی لاما تاکید می کنند، اعتراض های ضد چینی جنوب غربی چین و تبت را تکان داده است.

یک استاد مطالعات آسیا در دانشگاه ملی استرالیا به صدای آمریکا می گوید بسیاری از تبتی ها احساس می کنند خود سوزی لازم است زیرا حکومت نظامی غیر رسمی راه های دیگر ابراز نارضایی را محدود کرده است.

چین می گوید خود سوزان به جدایی خواهی دامن می زنند و از خارج از کشور هدایت می شوند. اما نمایندگان دالایی لاما، که در شمال هند زندگی می کند، می گویند معترضین بیشتر به این دلیل خود سوزی می کنند که دیگر نمی توانند کوشش های جاری پکن علیه فرهنگ و مذهبی تبتی ها را تحمل کنند.
XS
SM
MD
LG