لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

تظاهرات در اوکرائین در حمایت از روابط تجاری با اروپا


ده ها هزار تظاهرکننده اوکرائینی در اعتراض به تصمیم دولت در عدم امضای پیمان تجاری با اتحادیه اروپا در کیف، پایتخت این کشور تجمع کردند.

تظاهرکنندگان پرچم اوکرائین و اتحادیه اروپا را در دست داشتند و در حالی که به سوی میدان «اروپا» حرکت می کردند شعارهایی در حمایت از اروپا سردادند.

رقم رسمی تظاهرکنندگان 20 تا 50 هزار نفر تخمین زده شده است در حالی که فعالان سیاسی اوکرائین می گویند بیش از 100 هزار نفر در تظاهرات شرکت کردند. تظاهرات از سوی اپوزیسیون اوکرائین سازماندهی شد.

هزاران پلیس ضد شورش برای کنترل اوضاع در سطح کیف مستقر شدند و برخی گزارش ها مبنی بر وقوع درگیری میان پلیس با تظاهرکنندگانی که می خواستند به ساختمان های دولتی حمله کنند گزارش شده است.

همزمان، در نقطه دیگری از کیف، گروهی از حامیان دولت اوکرائین تجمع کردند و در حمایت از تصمیم دولت در خودداری از امضای توافق با اتحادیه اروپا شعار دادند.

کابینه اوکرائین هفته گذشته در اقدامی غیرمنتظره اعلام کرد که مقدمات برای امضای قرارداد تجاری و همکاری با اتحادیه اروپا را به حالت تعلیق درمی آورد.

دولت کیف سپس گفت که در عوض «گفت و گوی فعال» با بلاروس و قزاقستان، اعضای اتحادیه گمرکی تحت رهبری روسیه، و دیگر اعضای شوروی سابق را با هدف احیای روابط تجاری و اقتصادی با آنان، از سر می گیرد.

پارلمان اوکرائین پیشتر از تایید ماده قانونی که منجر به آزادی یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق آن کشور می شد، خودداری کرد. این قانون یک شرط کلیدی اتحادیه اروپا برای امضای قرارداد تجاری با کیف بود.

XS
SM
MD
LG