لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۱

ویکتور یانوکوویچ رسماً رئیس جمهوری اوکرائین اعلام شد


کمیسیون مرکزی انتخابات اوکرائین رسماً اعلام کرد که ویکتور یانوکوویچ برنده انتخابات سال ۲۰۱۰ ریاست جمهوری در اوکرائین است.

وُلودمیر شاپووال روز یکشنبه نتیجه انتخابات را در کیف اعلام کرد و تائید کرد که نتیجه رأی گیری ها نشان میدهد که آقای یانوکوویچ خانم یولیا تیموشنکو را با اختلاف ۳/۴۸ درصد شکست داده است.

رأی کمیسیون انتخابات شکست سختی برای خانم تیموشنکو به شمار میرود که در نظر داشت قبل از آنکه کمیسیون نتیجه انتخابات را مورد تائید قرار دهد رأی گیریهای ۷ فوریه را به چالش بگیرد.

روز شنبه ۱۳ فوریه خانم تیموشنکو که نخست وزیر کنونی است در یک برنامه تلویزیونی گفت دلایلی در دست دارد که نشان میدهد در انتخابات تقلب شده است و قول داد که نتیجه انتخابات را در دادگاه به چالش بگیرد. وی همچنین با تکرار موضع پیشین خود گفت که آقای یانوکویچ هیچگاه رئیس جمهوری منتخب و قانونی اوکرائین نخواهد شد.

اتهامات تقلب در انتخابات توسط خانم تیموشنکو هنگامی مطرح میشود که سازمان همکاری و امنیت اروپا اعلام کرده است که انتخابات اوکرائین آزاد و منصفانه بوده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و سایر رهبران جهان پیروزی آقای یانوکویچ را برسمیت شناخته اند. آقای اوباما در بیانیه ای که روز پنجشنبه صادر شد انتخابات را ابراز نظری صلح آمیز از خواست و اراده رأی دهندگان اوکرائینی خواند.

XS
SM
MD
LG