لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۶

یک گروه امدادرسانی: روزانه هزاران افغانستانی وارد ایران می‌شوند


پناهجویان افغانستانی در حال ورود به ایران
پناهجویان افغانستانی در حال ورود به ایران

شورای پناهندگان نروژ «ان آر سی»، چهارشنبه اعلام کرد که از هنگام تصرف کابل توسط طالبان در ماه اوت، روزانه بین چهار تا پنج هزار افغانستانی وارد خاک ایران شده‌اند، و انتظار می‌رود که صدها هزار نفر دیگر در زمستان آینده وارد این کشور شوند.

به ادعای این گروه امدادی، از هنگام پیروزی طالبان تاکنون بیش از سیصد هزار افغانستانی وارد ایران شده‌اند، و از جامعه بین‌المللی خواست که از ایران که خود با بحران اقتصادی عمیقی مواجه است، حمایت کنند.

به گزارش رویترز، یان اگلاند، دبیرکل این شورا، با اشاره به اینکه با حمایت اندک جامعه بین‌المللی، نمی‌توان از ایران انتظار داشت که میزبان این تعداد از پناهجویان افغانستانی باشد، خواستار افزایش فوری کمک‌ها در داخل افغانستان، و به کشورهایی مانند ایران تا پیش از آغاز سرمای مرگبار زمستان شد.

پیروزی غیرمنتظره طالبان در شرایطی که سربازان آمریکایی در حال ترک افغانستان بودند، باعث مهاجرت بسیاری از مقامات و افراد مرتبط با دولت سابق و نیز سایر افغانستانی‌های آسیب‌پذیر شد.

پایان ناگهانی کمک‌های بین‌المللی و مسدود شدن دارایی‌هایی بانک مرکزی افغانستان که در خارج از این کشور نگهداری می‌شوند نیز افغانستان را در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار داده است.

احتمال مهاجرت گسترده افغانستانی‌ها و ایجاد بحرانی مشابه موج پناهجویانی که در سال ۲۰۱۵ از سوریه به سمت اروپا سرازیر شدند، نگرانی‌ها را افزایش داده است.

ایران و پاکستان در مجموع میزبان حدود پنج میلیون افغانستانی هستند که از کشور خود گریخته‌اند. هرچند همه این افراد پناهنده محسوب نمی‌شوند.

به گفته آژانس‌های سازمان ملل متحد، در حال حاضر حدود ۲۳ میلیون افغانستانی، یعنی بیش از نیمی از جمعیت ۳۹ میلیونی افغانستان، با ناامنی غذایی حاد مواجه هستند؛ این تعداد دو ماه پیش حدود ۱۴ میلیون نفر بود.

XS
SM
MD
LG