لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۲

گزارش: دو جوان مسلمان از ۳۰ مسجد در آمريکا بازديد کردند


گزارش: دو جوان مسلمان از ۳۰ مسجد در آمريکا بازديد کردند
گزارش: دو جوان مسلمان از ۳۰ مسجد در آمريکا بازديد کردند

در اواسط مردادماه دو جوان مسلمانِ اهل نيويورک تصميم گرفتند تا در ماه رمضان از ۳۰ مسجد، در ۳۰ ايالت آمريکا بازديد کنند. امان علی و بسام طارق می گويند به رغم انکه در طول سفر خود موضوع ساخت مسجدی در نزديکی برج های ويران شده تجارت جهانی در شهر نيويورک جنجال برانگيز بود اما شاهد اسلام هراسی در آمريکا نبوده اند.

امان علی در يک شهر کوچک در ايالت اوهايو بزرگ شده است . امان می گويد «تو مدرسه، من تنها مسلمان مدرسه بودم، و اقليت نژادی ديگری هم وجود نداشت. به اين دليل بايد برای همشاگردی هايم توضيح می دادم اولاً اسلام چيه، و دوماً چرا يک سياه نيستم!»

بسام طارق که در محله پاکستانی ها در شوگرلاند در تکزاس بزرگ شده است احساس ميکند يکجايی بين دو دنيای پاکستانی و آمريکايی گير کرده است. بسام می گويد «يک وضعيتی داشتم مثل "از اينجا رونده، از اونجا مونده." اون وسط گير کرده بودم!»

يکماه پيش از جنجال مربوط به ساخت مسجدی در نزديکی برج های تخريب شده تجارت جهانی تساهل يا مدارای مذهبی در آمريکا بصورت موضوع روز درآمد و باعث شد تا امان و بسام که هردو ساکن نيويورک اند پروژه بازديد از ۳۰ مسجد را در 30 ايالت آمريکا در ماه رمضان، به عمل در آورند.

اين دو جوان مسلمان برای اين پروژه خود يک سايت اينترنتی بنام «سی مسجد» يا 30mousques.com را راه اندازی کردند.

امان می گويد «آن چيزی که آدم را زياد اذيت ميکند اين است که بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر تنها از نفرت آمريکايی ها از مسلمان ها حرف می زنند، و در اخبار مسائل امنيتی فرودگاه ها را بزرگ می کنند. اما اينها بيان وضعيت اسلام و مسلمانها تو در اين کشور نيست.»

امان علی ميگويد خواست های مسلمان های آمريکا در بسياری موارد تفاوتی با ساير هموطنانشان ندارد. اين دو در خلال سفر خود اولا متوجه شدند که مسلمان های اين کشور برای خود شان هويت ويژه ای دارند. و ثانياً با واکنش يا احساسات منفی شديدی نسبت به اسلام و مسلمان ها برخورد نکردند.

بسام می گويد «ما هيچ گروهی از مسلمان ها را نديديم که با ديگران مشکل داشته باشند. راستش را بخواهيد داستان برعکس بود.

امان می گويد «مردم در کشورهای ديگر فکر ميکنند به مسلمان ها در آمريکا ظلم ميشود. البته مشکلات هست و منهم نمی خواهم کوچکشان کنم. اما اين مشکلات بخش کوچکی از زندگی معمولی ما در اينجاست.»

اين سفر يکماهه باعث شد تا اين دو جوان خودشان را بهتر بشناسند. بسام می گويد «اين سفر بما فهماند که آمريکا خانه و وطن ماست.»

امان و بسام روز جمعه ۱۹ شهريور که آخرين روز ماه رمضان است بعد از طی ۱۸ هزار کيلومتر مسافت دوباره به نيويورک بر می گردند.

XS
SM
MD
LG