لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

دیدار ترزا می و بنیامین نتانیاهو؛ «باید مراقب رفتار ایران باشیم»


ترزا می روز دوشنبه در دیدار با نخست وزیر اسرائیل گفت هر چند بریتانیا از توافق هسته ای ایران با جامعه جهانی حمایت می کند اما به گفته سخنگوی نخست وزیر بریتانیا، وی تاکید کرده «باید مراقب رفتار ایران باشیم.»

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی ترزا می در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه آیا بریتانیا در اعمال تحریم های بیشتر به ایالات متحده خواهد پیوست یا نه گفت «آنچه هم اکنون باید رخ دهد این است که (توافق هسته ای) به دقت اجرا شود. ما همچنین باید نسبت به رفتارهای بی ثبات کننده ایران در منطقه هشیار باشیم.»

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل، برای ديدار با مقام های بريتانيايی به لندن سفر کرده و صبح روز دوشنبه با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، دیدار کرد. به گفته آقای نتانیاهو، مهمترين بخش مذاکرات او با ترزا می و بوريس جانسون، وزير خارجه بريتانيا، به ايران اختصاص دارد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، بنيامين نتانياهو از بريتانيا می خواهد در واکنش به آزمایش اخیر موشک بالیستیک از سوی ایران، همچون دولت آمريکا عليه ايران تحريم های تازه ای اعمال کند.

بنیامین نتانیاهو درباره رفتارهای تهدید آمیز ایران گفت «مقامات ایران با رفتاری فوق العاده تهاجمی، گستاخانه دارند وضعيت موجود را بررسی می کنند. به نظر من در حال حاضر مهمترين کار اين است که کشورهايی چون آمریکا که نقشی پيشگام و هدایت کننده دارند، همراه با اسرائيل و بريتانيا در مقابل اين برخوردهای تهاجمی ايران بايستند و در مقابل آنها مرزبندی مشخصی را تعيين کنند.»

سخنگوی خانم می، ضمن ابراز حمایت بریتانیا از توافق هسته ای ایران گفت بریتانیا، نگرانی ها از فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه را موجه می داند.

ترزا می در سخنان خود خطاب به قانونگذاران مجلس عوام بریتانیا که پس از ملاقات با آقای نتانیاهو صورت گرفت بریتانیا معتقد از توافق هسته ای ایران قدمی مهم برای برقراری ثبات در منطقه بوده است.

او افزود «ما کماکان از آن (توافق هسته ای) حمایت می کنیم.»

این در حالی است که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا تحت فشار قرار گفته تا شهرک سازی های اسرائیل را که از سوی شورای امنیت سازمان ملل غیرقانونی اعلام شده محکوم کند.

دفتر خانم می نیز اعلام کرده در بخشی از گفتگو با نخست وزیر اسرائیل، نخست وزیر بریتانیا نگرانی این کشور مبنی بر تأثیر مخرب‌شهرک سازی های اسرائیل بر روند صلح خاورمیانه را مطرح خواهد کرد.

از سوی دیگر، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، در اشاره به ديدار بنيامين نتانياهو با مقام های بريتانيايی ساعاتی پيش در يک مصاحبۀ مطبوعاتی گفت «نخست وزير اسرائيل وقتش را تلف می کند اگر بخواهد رهبران اروپايی را متقاعد کند عليه ايران فشار های بيشتری اعمال کنند.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG