لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۵

ممنوعیت شوهای خانگی لباس و ورشکستگی تولیدکنندگان داخلی


ممنوعیت شوهای خانگی لباس و ورشکستگی تولیدکنندگان داخلی
ممنوعیت شوهای خانگی لباس و ورشکستگی تولیدکنندگان داخلی

به گزارش خبرگزاری ها، نیروهای پلیس امنیت تهران بزرگ شماری از برگزارکنندگان شوهای خانگی لباس خارجی را بازداشت و تحویل مقامات قضایی داده اند.

بنا بر گزارش ها در این نمایشگاه های غیرمجاز که در سالن هتل ها و پذیرایی خانه های اشرافی در شمال تهران و شهرهای بزرگ برگزار می شود، نمونه برداری از آخرین مدهای لباس اروپایی از سوی تولیدکنندگان داخلی ست.

پلیس امنیت تهران می گوید برگزاری شوهای خانگی لباس از طریق شبکه اینترنت به اطلاع صاحبان فروشگاه های پوشاک می رسد.

سایت جهان وابسته به حاکمیت نسبت به افزایش حضور مردان در این شوهای خانگی لباس ابراز نگرانی کرده است.

سایت الف نیز در گزارشی در این باره نوشته است: «مدتی است با توجه به رویکرد برخی اقشار مرفه، شوهای خانگی لباس‌های خارجی با تبلیغات محلی در سطح شهر به خصوص مانتوفروشی های تهران، زنان و مردان جوان را به سوی خود می‌خوانند.»

سایت جهان این نمایشگاه های زیرزمینی لباس را که به گفته این سایت «تبلیغات آن بر در و دیوار شهر با ذکر آدرس و تلفن دقیق نصب شده» دارای بار فرهنگی دانسته، از بی توجهی مسئولان انتظامی انتقاد کرده است.

به گفته یک کارشناس و مستند به تصویر آگهی های چاپ شده و تبلیغات دیواری در خیابان های شهر تهران، بخشی از این شوها و نمایشگاه های مد و زیبایی در هتل ها و یا خانه ها در تهران و شهرهای بزرگ تحت پوشش مراسم مداحی یا سفره های نذری و گاه حتا رسما با عنوان «شو خانگی لباس» برگزار می شود.

در این میان سردار مجید مشایخی رئیس سازمان بسیج اصناف كشور تاکید کرد: «نمایشگاه‌های خانگی لباس دغدغه‌ای برای كاسب‌های جز حتی در استان‌های محروم» است.

رئیس بسیج اصناف کشور اما تایید کرد مارک خارجی لباس ها تاثیر مثبتی بر فروش این گونه کالاها دارد از این رو، نمونه برداری از مدل های خارجی لباس و زدن مارک خارجی بر لباس های دوخت داخل به افزایش تولیدات داخلی کمک می کند.

علی اکبر اولیا نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی نیز تایید کرد تولیدکنندگان داخلی برای مقابله با رقبای خارجی ناچار به استفاده غیرمجاز از مارک های خارجی هستند.

ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه پوشاک نیز در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا گفت: «امسال با توجه به ركود و اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌ها» کاهش خرید و فروش پوشاک را در پی داشته است. به گفته رئیس اتحادیه پوشاک دو هزار و پانصد فروشگاه پوشاک عضو این اتحادیه نیز موافق کاهش بهای کالا هستند. هر چند رئیس اتحادیه پوشاک شوهای خانگی را اقدامی خارج از صنف دانست، اما تولیدکنندگان پوشاک بر این باورند که شوهای خانگی در افزایش تولید داخلی موثر است.

یک تولیدکننده پوشاک در خیابان لاله زار تاثیر مارک خارجی و شوهای خانگی لباس را در افزایش خرید لباس موثر دانست و خواهان آن شد که این شوها مجوز رسمی دریافت کنند تا تولید داخلی امکان رشد یابد.

یکی از نمایندگان صنف پوشاک نیز که خواهان قانونی شدن شو لباس شده می گوید: نتیجه ممنوعیت شوهای خانگی ورشکستگی تولیدکنندگان داخلی ست، اما یقین داشته باشید لباس دست اندرکاران براندهای خارجی و آخرین مدهای اروپایی ست.

XS
SM
MD
LG