لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

فهرست بهترین شهرهای جهان برای زندگی؛ وین در رتبه نخست و تهران در ده شهر آخر


نمایی از شهر وین، پایتخت اتریش - ۲۰۲۱
نمایی از شهر وین، پایتخت اتریش - ۲۰۲۱

بر اساس گزارش سالانه اکونومیست، شهر وین پایتخت اتریش، به عنوان «قابل زندگی‌ترین» شهر جهان انتخاب شده است. تهران در این رتبه‌بندی جزو ده شهر آخر نشسته است و از میان ۱۷۳ کشور، رتبه ۱۶۳ را به دست آورد.

گزارش اکونومیست که روز پنجشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد شهر اوکلند نیوزلند به دلیل محدودیت‌های همه‌گیری کرونا به رتبه سی و چهارم سقوط کرد.

در این گزارش آمده که ثبات و زیرساخت‌های مناسب همراه با مراقبت‌های بهداشتی خوب و فرصت‌های زیاد برای ترویج فرهنگ و سرگرمی شهر را برای ساکنان آن جذاب کرده است.

رتبه دوم این فهرست از آن کپنهاگ دانمارک شده است.

این گزارش، ۱۷۳ شهر در سراسر جهان را با توجه به عوامل مختلفی از جمله کیفیت مراقبت‌های بهداشتی، نرخ جرم و جنایت، ثبات سیاسی و اقتصادی، زیرساخت‌ها و دسترسی به فضای سبز رتبه بندی کرده است.

سوئیس تنها کشور اروپایی است که دو شهر آن در بین ده شهر برتر قرار دارد: ژنو در جایگاه ششم و زوریخ در رتبه سوم قرار گرفته‌اند.

ملبورن نیز جایگاه خود را به عنوان یکی از قابل زندگی‌ترین شهرهای جهان حفظ کرده است و مشترکا با شهر اوزاکا در ژاپن در رتبه دهم قرار گرفته است.

کانادا نیز امسال بسیار خوب عمل کرد. کلگری در جایگاه سوم، ونکوور در جایگاه پنجم و تورنتو در رده هشتم این فهرست قرار دارند.

پاریس پایتخت فرانسه، با ۲۳ پله صعود نسبت به سال گذشته در رتبه نوزدهم نشسته است و بروکسل پایتخت بلژیک، پس از مونترال کانادا، بیست و چهارم شده است.

XS
SM
MD
LG