لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۲

ذخیره آبی ۸ شهر و ۵۰ روستا در استان فارس به پایان رسید


ذخیره آب سدها یکی از چالش‌های مستمر بحران آب در ایران در سال‌های اخیر بوده است.
ذخیره آب سدها یکی از چالش‌های مستمر بحران آب در ایران در سال‌های اخیر بوده است.

علی جان صادق‌پور، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس از اتمام ذخیره سد رودبال، یکی از منابع بزرگ تامین آب این استان خبر داد. به گفته صادق پور این سد تامین‌کننده آب ۸ شهر و ۵۰ روستا در استان فارس بود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس به خبرگزاری ایلنا گفته است که این ذخیره آبی در حالی به پایان رسید که ذخیره آب این سد در گذشته حدودا ۶۰۰ لیتر بر ثانیه خروجی داشت و نقش مهمی در آبرسانی به شهرستان‌های فسا، حاجی آباد و داراب ایفا می‌کرد و نزدیک به ۳۲۵ هزار نفر به صورت مستقیم از آب سد رودبال استفاده می‌کردند.

این مقام استانی به خبرگزاری ایلنا گفته است که برای جبران این مشکل نزدیک به ۴۰ حلقه چاه حفر، کف شکنی، تجهیز و مهندسی دوباره شد و همه این چاه‌ها در مدار بهره‌برداری قرار گرفت. اقدامی که اگر چه به گفته این مقام مسئول کارآمد است اما کارشناسان آب معتقدند که اقدامات این‌چنینی منجر منفی شدن میزان تراز آب می‌شود.

تازه‌ترین بررسی‌های سازمان زمین‌شناسی و اداره مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد بخش‌های عظیمی از دشت مرکزی ایران به ویژه در استان‌های اصفهان، فارس و «خراسان‌ها» با تراز منفی گسترده آبهای زیرزمینی، در آستانه فروپاشی سرزمینی و کوچ جمعیت قرار دارند.

وب‌سایت «انتخاب» به نقل از گزارش سازمان‌های دولتی ایران در تیرماه امسال اعلام کرده بود که میزان تراز منفی آب اصفهان به ۱۳ میلیارد متر مکعب رسیده که چیزی حدود ۲۰ رودخانه به اندازه زاینده‌رود است و استان فارس هم با ۱۵ میلیارد مترمکعب تراز منفی آب، سالیانه ۵۴ سانتی‌متر فرونشست می‌کند.

نیک آهنگ کوثر، کارشناس مسايل آب، پیش‌تر به صدای آمریکا گفته بود با شیوه مدیریتی جمهوری اسلامی معضل آب در ایران حل نمی‌شود و برداشت بیش از اندازه از سفره‌های زیرزمینی به مرور زمان باعث تخلیه روستا‌ها و بیابانی شدن زمین‌های کشاورزی خواهد شد.

عیسی کلانتری رئیس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست در تازه ترین اظهارات خود گفته بود: «ایران ۷ هزار سال سابقه تمدن دارد ولی ما در ۲۵ سال گذشته، آب مملکت را تمام کردیم چون همه اختیارات آب کشور دست یک نفر است.»

XS
SM
MD
LG