لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

مذاکرات نیمه رسمی ایالات متحده و چین بر سر تایوان؛ پکن به تهدیدهای اتمی متوسل نخواهد شد


چین در سالیان اخیر رزمایش هایی را در نزدیکی تایوان برگزار کرده است. پکن، تایوان را بخشی از خاک چین می داند، ادعایی که توسط تایپه رد شده است.
چین در سالیان اخیر رزمایش هایی را در نزدیکی تایوان برگزار کرده است. پکن، تایوان را بخشی از خاک چین می داند، ادعایی که توسط تایپه رد شده است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه اول تیر، خبر داد که ایالات متحده و چین حدود ۳ ماه پیش مذاکرات نیمه رسمی تسلیحات هسته ای برگزار کردند.

رویترز به نقل از دو عضو هیات آمریکایی که در آن مذاکرات حضور داشتند، نوشت که این گفتگوها برای اولین بار طی ۵ سال گذشته برگزار شد و مقامات سابق و دانشگاهیان دو کشور در آن شرکت کرده بودند.

بر اساس این گزارش، شرکت کنندگان چین در این مذاکرات به همتایان آمریکایی خود گفتند که پکن به تهدیدهای اتمی بر سر تایوان متوسل نخواهد شد.

آنها پس از ابراز نگرانی هیات آمریکایی در مورد این که چین ممکن است در صورت شکست در درگیری بر سر تایوان از سلاح های هسته ای استفاده کند یا تهدید به استفاده از آن کند، اطمینان خاطر دادند.

رویترز اشاره کرد پکن، تایوان را که به طور دموکراتیک اداره می شود بخشی از خاک چین می داند، ادعایی که توسط تایپه رد شده است.

دیوید سانتورو که برگزار کننده این مذاکرات بوده است، به رویترز گفت چینی ها به طرف آمریکایی گفتند که چین می تواند در یک نبرد متعارف بر سر تایوان بدون استفاده از سلاح هسته ای پیروز شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به این خبرگزاری گفت که این گونه مذاکرات نیمه رسمی می تواند مفید باشد و اشاره کرد که گرچه این وزارت خانه در آن نشست شرکت نکرد، از آن مطلع بود.

در این حال، اعضای هیات چینی و نیز وزارت دفاع چین به درخواست رویترز برای مصاحبه در مورد این مذاکرات پاسخ ندادند.

XS
SM
MD
LG