لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۱

وزیر امور خارجه آمریکا درباره اقدامات تنش‌آمیز چین در دریای چین جنوبی با همتای فیلیپینی خود گفت‌وگو کرد


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۳۰ خرداد با انریکه مانالو، وزیر امور خارجه فیلیپین، تماس گرفت تا درباره اقدامات چین در دریای چین جنوبی، که مانیل و واشنگتن آن را تنش‌آمیز خواندند، گفتگو کنند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، بریتانیا، کانادا، و آمریکا، اقدامات چین در دریای چین جنوبی را محکوم کرده‌اند، زیرا قوانین جدید گارد ساحلی پکن به این کشور اجازه می‌دهد تا کسانی را که وارد این حریم آبی می‌شوند، بدون محاکمه زندانی کند.

چین مدعی است که تقریبا تمامی دریای چین جنوبی متعلق به این کشور است، اما فیلیپین در بخش توماس شول دوم، حدود ۲۵ سال است که یک کشتی جنگی را بصورت عمدی به گل نشانده تا از ادعای مالکیت خود در این منطقه دفاع کند.

روابط بین مانیل و پکن از هنگامی که فردیناند مارکوس جونیور، به مقام ریاست جمهوری فیلیپین رسید، بحرانی شد و این کشور به سمت آمریکا رفت تا در مناقشه با چین از حمایت واشنگتن برخوردار شود.

روابط ایالات متحده با چین نیز بر سر مسائل مختلفی از جمله تایوان، تعرفه‌های تجاری، منشاء همه‌گیری کووید-۱۹، جنگ در اوکراین، اختلافات فناوری و مالکیت معنوی، و مواردی دیگر، متشنج بوده است.

وزارت امور خارجه آمریکا پس از گفت‌وگوی آنتونی بلینکن با همتای فیلیپینی خود در بیانیه‌ای گفت که این تماس به دنبال اقدامات خطرناک و غیرمسئولانه (چین) برای ممانعت از اجرای عملیات دریایی قانونی فیلیپین در دریای چین جنوبی انجام شد.

به گفته وزارت امور خارجه آمریکا، آقای بلینکن تاکید کرد که اقدامات چین «صلح و ثبات منطقه» را تضعیف می‌کند و بر تعهدات نیرومند ایالات متحده در قبال فیلیپین تحت معاهده دفاع متقابل تاکید داشت.

در جریان حادثه‌ای که روز دوشنبه میان گاردهای ساحلی فیلیپین و چین رخ داد، یک ملوان فیلیپینی به شدت آسیب دید. هر دو کشور طرف مقابل را به تنش‌آفرینی متهم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG