لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

اعتصاب هزاران کارگر ذوب‌آهن اصفهان؛ کارگران خواستار افرایش ۳۰ درصدی دستمزد هستند


اعتصاب و تجمع کارگران ذوب‌آهن اصفهان
اعتصاب و تجمع کارگران ذوب‌آهن اصفهان

اتحادیه آزاد کارگران ایران از اعتصاب «چند هزار نفری» کارگران بخش‌های مختلف کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در روز شنبه ۱۱ آذر، خبر داد. اعتصابی که وسعت و دامنه افراد شرکت‌کننده در آن به حدی بود که خبرگزاری‌های حامی دولت نیز نتوانستند از آن عبور کنند به‌طوری‌که خبرگزاری «فارس» در گزارشی نوشت یک تجمع صنفی برگزار شده است.

کانال تلگرامی «اتحادیه آزاد کارگران ایران» در گزارش خود نوشت که این اعتصاب در تداوم اعتراض نسبت به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌ کارگران ذوب آهن انجام شد و کارگران و کارکنان پس از راهپیمایی در محوطه‌ کارخانه، در مقابل ساختمان مدیریت تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، کارگران ذوب‌آهن اصفهان در کنار اعتراض به اوضاع نامناسب معیشتی و سطح پایین حقوق و دستمزد، مطالباتی همچون اجرای صحیح طرح طبقه‌بندی مشاغل، هم‌سان‌سازی حقوق با دیگر شرکت‌های فولادی، افزایش دستمزد و «دیگر آیتم‌های مزدی» را پیگیری می‌کنند.

کارگران ذوب‌آهن روز یکشنبه پنجم آذر نیز با اعلام اعتصاب غذای اعتراضی از دریافت غذای شرکت امتناع کرده بودند.

فواد کیخسروی، عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، درباره این اعتصاب به صدای آمریکا می‌گوید: «طبق گزارش‌های رسیده به ما، بالغ بر ۳ هزار تن از کارگران کارخانه ذوب‌آهن اصفهان از بخش‌های مختلف شرکت مانند فولاسازی، ریخته‌گری، کنورتور، کوره بلند، آگلومراسیون، کک‌سازی، نوردها و دیگر بخش‌ها در اعتصاب شرکت کرده بودند.»

او اشاره کرد که «جدای از فراگیر بودن این تجمع، از دیگر نقاط قدرت این حرکت اعتراضی، شرکت کارگران شیفت‌های عصر و شب‌کار و همراهی‌شان با کارگران شیفت روز است.»

آقای کیخسروی درباره مطالبات هزاران کارگر ذوب‌آهن اصفهان به صدای آمریکا گفت: «آنها به طور مشخص خواستار اصلاح و اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند که از سال ۹۳ به صورت ناقص اجرا شده است. کارگران اعلام کرده‌اند که خواستار ترمیم دستمزد و افزایش ۳۰ درصدی آن قبل از پایان یافتن سال ۱۴۰۲ هستند تا با افزایش رسمی دستمزد در سال آینده نیز بخشی از فاصله عمیق سطح دستمزد با هزینه‌های زندگی جبران شود.»

وی اضافه کرد: «افزایش پاداش و دیگر آیتم‌های مزدی و همسان‌سازی حقوق با سایر شرکت‌های فولادی از جمله فولاد مبارکه از جمله خواسته‌های این کارگران است.»

این عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران اشاره کرد: «یک نقطه‌ قدرت دیگر در اعتراض کارگران ذوب‌آهن، این است که پس از سرکوب گسترده‌ اعتراض کارگران در هفتم اسفند سال گذشته، از طریق وارد کردن تعداد زیاد نیروی گارد ویژه به شرکت و بازداشت تعداد بالایی از کارگران و همچنین تداوم فضای شدید امنیتی توسط حراست شرکت و تهدیدهای امنیتی در روزهای اخیر، این تجمع بزرگ شکل گرفت. »

در این حال، خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران، نوشت که «مدیرعامل در حال صحبت با کارگران است و این تجمع تاثیری در روند تولید ندارد، چون افرادی که پست‌های تولیدی مشخص دارند، مشغول کار هستند.»

در سالیان اخیر، اعتراض‌های کارگران در مناطق مختلف ایران، از جمله از طریق اعتصاب، تجمع و راهپیمایی گسترش یافته است. در این ارتباط، جکومت تلاش کرده است تا با تشدید برخوردهای امنیتی و قضایی مانع این اعتراض‌ها شود ولی این برخوردها موفقیتی برای حکومت نداشته است.

XS
SM
MD
LG