لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

سخنگوی قوه قضائیه اتهام مهدی یراحی را انتشار فیلم «خلاف عفت عمومی» اعلام کرد


Mehdi Yarahi مهدی یراحی، خواننده معترض
Mehdi Yarahi مهدی یراحی، خواننده معترض

سخنگوی قوه قضاییه در توضیح وضعیت «مهدی یراحی» پس از بازداشت گفت که برای او پرونده‌ای در دادسرای تهران تشکیل شده و اتهام او «تشویش اذهان عمومی و ساخت و انتشار فیلم‌های بر خلاف عفت عمومی» است.

مسعود ستایشی تاکید کرده است که پرونده یراحی پس از تفهیم اتهام و تحقیقات مقدماتی با صدور قرار جلب دادرسی و متضمن کیفرخواست به دادگاه ارسال و او بر اساس قرار تامین «بازداشت موقت» در زندان به سر می‌برد.

مهدی یراحی روز ششم شهریور، تنها چهار روز پس از انتشار ترانه «روسریتو در بیار» با دستور دادستان تهران بازداشت شد.

وکیل مهدی یراحی، خواننده معترض زندانی، روز شنبه ۱۸ شهریور، خبر داده بود که پرونده موکلش به دادگاه انقلاب اسلامی ارسال شده است.

مصطفی نیلی در توئیتی نوشته بود که پس از مراجعه به شعبه دو دادیاری دادسرای ارشاد جهت مطالعه پرونده مهدی یراحی، «اعلام کردند که کیفرخواست، صادر شده و پرونده به دادگاه انقلاب ارسال شده است.»

نیلی پس از دیدار با او در روز ۱۴ شهریور نیز در توئیتی نوشته بود که موکلش «تأکید داشت» درباره «بعضی از ضابطان که در هنگام بازداشت قانون و حقوق شهروندی ایشان را رعایت نکرده‌اند، پیگیری قانونی را انجام دهیم.»

او توضیح بیشتری در این مورد نداده بود، اما افزوده بود که «از لحاظ جسمی پوست‌شان دچار التهاب شده و از ناحیه گوش راست نیز درد دارند که توسط بهداری اوین در حال معالجه است.»

نیلی همچنین اضافه کرده بود که «در صحبتی که داشتیم، روحیه‌شان بسیار خوب بود.»

این هنرمند معترض در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، آثاری از جمله «سرود زن»، «قفس بس»، و «سرود زندگی» را در حمایت از اعتراضات سراسری مردم ایران منتشر کرده است.

بازداشت مهدی یراحی، اعتراض شماری از هنرمندان و فعالان مدنی را به همراه داشته است و آنها به بازداشت او اعتراض کرده‌اند.

در خارج از ایران هم انجمن قلم آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به بازداشت مهدی یراحی واکنش نشان داد و برخورد مقامات جمهوری اسلامی با او را محکوم کرد.

انجمن قلم آمریکا نوشت: ممنوعیت‌هایی که علیه فعالان فرهنگی انجام می‌شود، «یادآور کارزار مستمر حکومت ایران برای سرکوب هرگونه اظهار نظر هنری است که جرات به چالش کشیدن وضعیت موجود را داشته باشد.»

انجمن قلم آمریکا افزود: «اقدام قانونی علیه مهدی یراحی نشان دهنده سرکوب نظام‌یافته و وحشیانه آزادی بیان دموکراتیک توسط رژیم ایران است.»

همچنین میشل تیلور، نماینده دائم آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز دهم شهریور از بازداشت مهدی یراحی انتقاد کرد و آن را «بی‌اعتنایی آشکار رژیم ایران به حقوق بشر و آزادی بیان» دانست.

XS
SM
MD
LG