لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

مقام‌های اسلوواکی: شرایط جسمانی فیکو پس از عمل جراحی وخیم ولی با ثبات است


طرفداران رابرت فیکو در خارج از بیمارستان   
طرفداران رابرت فیکو در خارج از بیمارستان   

وزرای دولت رابرت فیکو، نخست‌وزیر اسلوواکی، گفتند که وضعیت او پس از عمل جراحی روز جمعه ۲۸ اردیبهشت، «وخیم ولی باثبات» است.

به گزارش آسوشیتدپرس، رابرت فیکو که پس از سوقصد روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت به بیمارستانی در شهر «بانسکا بیستریتسا» منتقل شد، تحت چندین عمل جراحی قرار گرفته است.

مرد مهاجم هنگام دیدار آقای فیکو با طرفدارانش در خارج از خانه فرهنگ شهر «هاندلووا»، او را هدف قرار داد و به شدت زخمی کرد.

رابرت کالیناک، وزیر دفاع اسلوواکی، در خارج از بیمارستان به خبرنگاران گفت که در روزهای گذشته، چندین «معجزه» رخ داده که نتیجه تلاش کادر درمان بوده است.

او ضمن قدردانی از کادر درمان گفت که شرایط نخست‌وزیر اسلوواکی پیوسته در حال بهتر شدن است.

رابرت کالیناک، وزیر دفاع اسلوواکی
رابرت کالیناک، وزیر دفاع اسلوواکی

در این حال، دادستان از پلیس خواسته است تا هویت ضارب را اعلام نکند ولی براساس گزارش‌های تأیید نشده رسانه‌ها، او شاعر و نویسنده آمار ۷۱ ساله است که احتمالا زمانی به عنوان نگهبان یک مرکز خرید در جنوب غربی اسلوواکی کار می‌کرده است.

شماری از رسانه‌های اسلوواکی با فرزند و همسایگان ضارب هم مصاحبه کرده‌اند.

به گفته مقامات دولتی، این مرد مدعی است که با انگیزه سیاسی نخست‌وزیر را ترور کرده است ولی عضو هیچ گروه یا حزب سیاسی نیست.

او روز شنبه ۲۹ اردیبهشت، در نخستین جلسه دادگاه در شهر کوچکی خارج از براتیسلاوا، پایتخت اسلوواکی، حاضر شد. این جلسه تحت تدابیر شدید امنیتی و بدون حضور رسانه‌ها برگزار شد.

با توجه به قوانین سخت‌گیرانه اسلوواکی، هنوز مشخص نیست که این مهاجم چگونه موفق به تهیه اسلحه شده است. اسلوواکی دارای یکی از پایین‌ترین میزان مالکیت اسلحه در اروپا را دارد و به همین دلیل، جرایم مرتبط با سلاح گرم اندک است.

محل برگزاری دادگاه
محل برگزاری دادگاه

بسیاری از کشورهای جهان سوقصد به جان نخست‌وزیر اسلوواکی را محکوم کرده‌اند.

رابرت فیکو ۵۹ ساله در اسلوواکی و خارج از این کشور چهره‌ای جنجالی محسوب می‌شود.

آقای فیکو سال گذشته برای چهارمین بار به قدرت بازگشت ولی طرفداری از روسیه و رویکرد ضد آمریکایی او باعث نگرانی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ناتو شد.

یکی از مهمترین نگرانی‌ها، دور شدن اسلوواکی از غرب و احتمال حمایت نکردن از اوکراین در تهاجم نظامی روسیه به این کشور بود.

هنگام آغاز حمله روسیه به اوکراین، اسلوواکی از حامیان جدی کی‌یف بود ولی رابرت فیکو پس از بازگشت به قدرت، تحویل جنگ‌افزار به اوکراین را متوقف کرد.

برخی سیاست‌های داخلی رابرت فیکو مانند تلاش برای کنترل رسانه‌های عمومی، یا حذف دادستان ویژه ضد اختلاس، با مخالفت‌های جدی در این کشور مواجه شده است. منتقدین می‌گویند که او کشور را در مسیر استبداد و‌ خودکامگی هدایت می‌کند.

در ماه‌های اخیر، شهرهای مختلف اسلوواکی شاهد تظاهرات گسترده‌ مخالفان رابرت فیکو و سیاست‌های دولت او بوده است.

XS
SM
MD
LG