لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

خودروهای آلاینده جایگزین خودروهای پاک ؛ واردات خودروی کیفی قربانی منافع فردی


الزام رعایت استانداردهای روز اروپا برای خودروهای وارداتی برداشته شد
الزام رعایت استانداردهای روز اروپا برای خودروهای وارداتی برداشته شد

بازهم واردات، بازهم مافیا؛ این‌بار شبکه مافیای خودرو پس از وقفه بلندمدت در واردات، با همراهی وزارت صمت الزام رعایت استانداردهای روز اروپا را از آیین‌نامه‌ واردات حذف کرد تا شاهد سیل خودروهای آلاینده به ایران باشیم.

قرباني کردن کیفیت در واردات در حالی است که یکی از مهمترین شروط، دارا بودن استاندارد یورو ۶ بود. اما امروز نه تنها این مهم رخ نمی‌دهد بلکه با گران‌تر شدن دلار، اقشار متوسط جامعه نیز به سختی ازاین خودروها بهره خواهند برد.

بهزاد اشجعی، عضو سابق کارگروه ملی آلودگی هوا، معتقد است این تصمیم کاملا ضد‌محیط‌ زیستی است و در بلندمدت شاهد عوارض و تاثیر آن خواهیم بود.

احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران نیز در مورد ارتقای سطح کیفیت محصولات داخلی گفته است: «خودروسازان نمی‌توانند آلایندگی خودروهای سواری را به یورو ۵ ارتقا دهند. این درحالی است که اکنون با گذشت سه سال از این مناقشات، هنوز خودروسازان داخلی اقدام به تولید خودرو با استاندارد یورو ۵ نکرده‌اند و همچنان خودروهای تولیدی یورو ۴ هستند.»

ممنوعیت واردات خودرو به دلیل کنترل مصارف ارزی و افزایش قیمت دلار شکل گرفت تا در اصل بازار داخلی خودرو همچنان بدون رقیب فعالیت کند.

اما با تصویب قانون ساماندهی صنعت خودرو، این ممنوعیت پایان یافت و این بار اعلام شد در سال ۱۴۰۱ تا سقف یک میلیارد یورو خودرو وارد خواهد شد و در راستای حمایت از اقشار کم درآمد، خودروهای زیر ۲۰ هزار دلار در اولویت هستند.

امروز اما شاهد هستیم ابلاغیه‌ای که قرار بود هم چرخه واردات را به جریان بیاندازد و هم گامی باشد برای حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی‌ هوا، سنگر به سنگر عقب‌نشینی کرده است و بازهم مافیای واردات خودرو از مدیران دولتی گرفته تا بازار را تحت اختیار خود درآورده‌اند.

XS
SM
MD
LG