لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۲

واکنش وکیل دکتر قره‌حسنلو به ادعای پدر عجمیان در مورد دخالت «ولایتی» در پرونده: صدا و سیما اجازه دفاع بدهد


 حمید قره‌حسنلو در دادگاه
حمید قره‌حسنلو در دادگاه

وکیل خانواده دکتر قره‌حسنلو در واکنش به ادعاهای پدر روح‌ا‌لله عجمیان بسیجی کشته شده در اعتراضات ۱۴۰۱ مبنی بر نقش علی اکبر ولایتی در ممانعت از اعدام‌های بیشتر در پرونده پسرش؛ خواستار حضور در صدا و سیما برای پاسخگویی شد.

محسن بیات تاکید کرده که علی اکبر ولایتی «هیچ‌گونه دخالتی در این پرونده نداشته و ندارد.»

به گفته بیات در پرونده هیچ‌گونه دلیلی مبنی بر دخالت دکتر قره‌حسنلو و همسرشان در خصوص «قتل» و حتی «ضرب و شتم» وجود نداشته است.

این وکیل دادگستری این پرسش را مطرح کرده که آیا «طرح هرگونه شبهه و مساله در پرونده، ولو صرفاً در حوزه مسائل علمی و حقوقی از سوی طرف مقابل و وکلای آنان نیز با چنین سعه صدری از سوی حاکمیت و مسئولین حقوقی مواجه می‌شود یا فقط برخی از چنین امتیازی برخوردارند؟»

رئیس دادگستری استان البرز نیز روز پنجشنبه ۱۱ آبان، در واکنش به گفته‌های پدر روح‌الله عجمیان اعلام کرد که «هیچ‌کس در پرونده عجمیان، به نفع یا علیه متهمان دخالت و یا توصیه، به صورت شفاهی و یا کتبی نداشته است.»

حسین فاضلی هریکندی تاکید کرد که حمید قره‌حسنلو در حال تحمل ۱۵ سال «نفی بلد» در زندان یزد است.

سخنان رئیس دادگستری استان البرز پس از آن ابراز شد که پدر روح‌الله عجمیان چهارشنبه شب دهم آبان، در یک برنامه زنده تلویزیونی، به علی اکبر ولایتی، مشاور علی خامنه‌ای، حمله کرد و او را عامل اعدام نشدن افراد بیشتری به خاطر کشته شدن پسرش دانست.

او بدون ارائه شواهد عنوان کرد که «۸۰ تن متهم پرونده بوده‌اند که فقط ۸ تن آنها در بازداشت هستند و اگر ولایتی سرش را بچرخاند، این ۸ تن هم آزاد می‌شوند.»

آنطور که رسانه‌های ایران نوشته‌اند، پدر این بسیجی خواستار اعدام‌های بیشتر بوده و در واکنش به تلاش مجری برای «مدیریت برنامه» گفت که در چندین بار حضور در صداوسیما «به او گفته‌اند درباره ولایتی چیزی نگو و شما از او می‌ترسید.»

بنابر تصاویر منتشر شده از این برنامه، پدر بسیجی کشته شده با گفتن «ولایتی قاتل بچه من است» از صندلی خود بلند شد و «قهر» کرد و از استودیو خارج شد.

دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز در فروردین ماه سال جاری در حکمی جدید برای حمید قره‌حسنلو، پزشک متهم در پرونده بسیجی کشته شده روح‌الله عجمیان، او را به ۱۵ سال حبس محکوم کرد.

حمید قره‌حسنلو همراه با همسرش، فرزانه، پس از مراسم چهلم حدیث نجفی، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در کرج، با حمله نیروهای امنیتی به خانه‌شان بازداشت شدند.

حمید قره‌حسنلو پزشک ۵۳ ساله یکی از پنج نفری بود که به اتهام «کشتن یک بسیجی» در حکم بدوی به اعدام محکوم شد اما این حکم در مراحل بعدی نقض شد.

XS
SM
MD
LG