لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۸

واکنش یک مقام دولتی به «پولی شدن» تحصیل دانش‌آموزان اتباع خارجی؛ هزینه‌های اتباع مشابه ایرانی‌ها است


مدارس «خودگردان» محلی برای تحصیل اتباع خارجی در ایران
مدارس «خودگردان» محلی برای تحصیل اتباع خارجی در ایران

دبیر «مرجع ملی حقوق کودک» در جمهوری اسلامی در واکنش به گزارش‌های منتشر شده مبنی بر «پولی شدن» تحصیل دانش‌آموزان اتباع خارجی و ترک تحصیل دو سوم از این دانش آموزان گفته است که بر اساس دستور علی خامنه‌ای هزینه تحصیل دانش‌آموزان اتباع خارجی در برنامه‌های اصلی و فوق برنامه آموزشی مشابه اتباع ایرانی است.

سید علی کاظمی همچنین از تسهیل روند ثبت‌نام کودکان اتباع افغانستانی در مدارس خبر داده و گفته است که سامانه یکپارچه اتباع و مهاجرین خارجی در وزارت کشور به همین منظور راه اندازی شده است.

به گفته کاظمی مطابق آمارهای موجود حدود ۷۰۰ هزار دانش‌آموز افغانستانی در مدارس ایران مشغول تحصیل هستند.

سیزدهم شهریور ماه، روزنامه «هم‌میهن» در گزارشی با انتقاد از عادی سازی تحصیل پولی توسط وزیر آموزش و پرورش از بخشنامه وزارت آموزش‌وپرورش مبنی بر اجبار دانش‌آموزان اتباع خارجی به پرداخت شهریه و ترک تحصیل دوسوم آنها خبر داد.

بنابر ادعای روزنامه هم‌میهن، وزارت آموزش‌وپرورش اوایل تابستان بخشنامه‌ای را صادر کرده که براساس آن مدیران‌مدارس موظفند خلاف سال‌های گذشته از دانش‌آموزان اتباع خارجی شهریه دریافت کنند.

این روزنامه با استناد به بخشنامه مذکور شهریه دانش‌آموزان اتباع مقطع اول تا ششم ابتدایی را مبلغ ۶۰۰ هزار تومان، دوره متوسطه اول را ۸۰۰ هزار تومان، دور متوسطه دوم را یک‌میلیون تومان و شهریه دانش‌آموزان مدارس فنی و حرفه‌ای و کارودانش را یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان اعلام کرده بود.

XS
SM
MD
LG