لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

ادامه حواشی «خواستگاری در حافظیه شیراز»؛ استانداری: زمینه‌سازی برای تکرار «جشن‌های ۲۵۰۰ ساله» بود


واکنش‌ها به «خواستگاری در حافظیه» شیراز
واکنش‌ها به «خواستگاری در حافظیه» شیراز

استانداری فارس در واکنش به اتفاقات مجموعه حافظیه شیراز، بازداشت‌ها و تعلیق مدیران دولتی، اعلام کرد که مسئولیت این اقدامات با قوه قضاییه جمهوری اسلامی بوده و این مجموعه دولتی نمی‌تواند «حکم بازداشت احدی» یا «ممنوع الکار شدن فردی» را صادر کند.

به گزارش رسانه‌های ایران، استانداری فارس با «هنجارشکنانه» خواندن فیلم منتشره از آرامگاه «حافظیه» شیراز، مدعی شده است: تمرکز «رسانه‌های بیگانه» و حرکت‌های «برخی افراد معلوم الحال» با انجام «حوادث قبح شکنی و عفت‌زدایی»، یادآوری کننده جریان «جشن‌های ۲۵۰۰ ساله» و در پی «زمینه‌سازی» تکرار آن هستند.

دوشنبه هشتم خردادماه فیلمی کوتاه با عنوان «خواستگاری در حافظیه» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و مورد استقبال کاربران قرار گرفت که اندکی بعد موجب بازداشت مدیران این مجموعه فرهنگی- تاریخی و تعلیق مدیرکل گردشگری استان فارس به همراه موضع‌گیری استاندار در این رابطه شد.

«جشن‌های ۲۵۰۰ ساله» با نام رسمی «دو هزار و پانصدمین سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران به‌دست کوروش بزرگ» نیز اشاره به مجموعه جشن‌هایی دارد که به‌مناسبت «دو هزار و پانصد سال تاریخ مدون شاهنشاهی ایران» و در زمان محمدرضا شاه پهلوی از ۱۲ تا ۱۶ اکتبر ۱۹۷۱ (۲۰ تا ۲۴ مهرماه ۱۳۵۰ خورشیدی) در منطقه «تخت جمشید» و نزدیک شهر شیراز برگزار شد که در آن سران حکومتی، روسای دولت‌ها و پادشاهان بسیاری از کشورها شرکت داشتند.

همان هنگام اقدام استاندار فارس در اعلام موضع در مورد این اتفاق مبنی بر لزوم برخورد با مسببان و عاملان آن و همچنین اقدامات دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اسلامی، با واکنش گسترده‌ای میان کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. واکنش‌هایی که همچنان نیز ادامه دارد.

در بخش دیگری از اطلاعیه استانداری فارس با اعلام اینکه در ماجرای حافظیه «اصرار مدیریت ارشد استان عدم بازداشت» مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و «حفظ حرمت» او بود، آمده است: این موضوع «مورد قبول» دستگاه قضایی جمهوری اسلامی نیز قرار گرفت.

استانداری فارس در ادامه ادعاها و روایت خود از این واقعه، آورده است: «هر صاحب کمترین اطلاعی از قوانین کشور» می‌داند که «قوه مجریه و مدیریت اجرایی ارشد استان» نمی‌تواند «حکم بازداشت احدی» یا «ممنوع الکار شدن فردی» را صادر کند.

حال دو هفته پس از اتفاقات روی داده، استانداری فارس مدعی شده است که مخالف «بازداشت» مدیرکل میراث فرهنگی بوده و اظهار داشته است: «شیوه عملکرد تیم مدیریتی استان»، حفظ «حرمت» افراد، توجه به «سوابق و عملکرد» و حمایت از «مدیران توانمند» و کوشا است.

علی دارابی، قائم مقام عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و معاون میراث فرهنگی جمهوری اسلامی در دولت ابراهیم رئیسی دهم خرداد ماه با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام با عنوان «دولت در دولت»، ضمن انتقاد از پوشش آزاد شرکت‌کنندگان در این مراسم «خواستگاری»، از «موضع‌گیری و سخنان و رفتار استاندار فارس» انتقاد کرده و نوشته بود: «ناحقی» صورت گرفته است.

این رویداد و واکنش‌های قضایی و دولتی پس از آن در حالی است که شهر شیراز در ماه‌های اخیر با چالش جدی تخریب برخی از مناطق قدیمی در حوزه میراث فرهنگی میز مواجه است اما تاکنون هیچ‌یک از مقامات ارشد استان فارس برای توقف فرایند، به این موضوع ورود نکرده بلکه روند ویرانی بافت تاریخی را تسریع نیز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG