لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

واکنش معاون میراث فرهنگی به بازداشت‌های مرتبط با «خواستگاری در حافظیه شیراز»


مراسم تقدیر از مدیر مجموعه تاریخی حافظیه شیراز که در واکنش‌ها به «خواستگاری در حافظیه» بازداشت شد.
مراسم تقدیر از مدیر مجموعه تاریخی حافظیه شیراز که در واکنش‌ها به «خواستگاری در حافظیه» بازداشت شد.

قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی و گردشگری ایران در واکنش به ماجرای موسوم به «خواستگاری در آرامگاه حافظیه» و دستگیری مدیر این مجموعه تاریخی فرهنگی و مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس، گفته است «ناحقی» صورت گرفته است.

علی دارابی، قائم مقام عزت‌الله ضرغامی و معاون میراث فرهنگی در دولت ابراهیم رئیسی با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام با عنوان «دولت در دولت»، ضمن انتقاد از پوشش آزاد شرکت‌کنندگان در این مراسم «خواستگاری»، از «موضع‌گیری و سخنان و رفتار استاندار فارس» انتقاد کرد.

او به همراه متن منتشر شده، تصویری از «مدیر مجموعه حافظیه» که چندی پیش توسط وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی به مناسبت «روز جهانی موزه‌ها» تقدیر شده بود را هم منتشر کرد.

دارابی در ادامه افزوده است که بدتر از سخنان استاندار که دستور برخورد با مدیران را داده، «اقدام دادستانی شیراز» در «جلب و بازداشت» مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و مدیر مجموعه تاریخی حافظیه است.

او در این واکنش به تلاش‌های وزیر دادگستری و وزیر میراث فرهنگی برای آزادی این مدیران اشاره کرد و خبر داد که مدیرکل میراث فرهنگی استان با وثیقه آزاد شده، اما مدیر مجموعه حافظیه همچنان در بازداشت به‌سر می‌برد. ساعتی پس از انتشار این پست، رسانه‌های ایران از آزادی زهره ادهمی مدیر مجموعه حافظیه شیراز خبر دادند.

رسانه‌های دولتی جمهوری اسلامی روز دوشنبه هشتم خرداد ماه به نقل از محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس، گزارش دادند در پی انتشار یک ویدیوی خواستگاری که او آن را «مغایر با عرف» نامید و در مجموعه «حافظیه شیراز» اتفاق افتاده بود، دو مدیر این مجموعه «بازداشت» شدند و مدیرکل میراث فرهنگی استان نیز از حضور در محیط اداری «منع» شد‌ه است.

این اقدام استاندار و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، با واکنش گسترده‌ای میان کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد که همچنان نیز ادامه دارد.

ابراهیم داروغه‌زاده، سینماگر و دبیر پیشین جشنواره دولتی فیلم فجر نیز، در این رابطه طی توییتی از «بازداشت» بودن مدیر مجموعه حافظیه شیراز خبر داد و نوشت: «طالبان ايران را فتح کرده است، بدون گلوله!»

واکنش‌ها به «خواستگاری در حافظیه» شیراز
واکنش‌ها به «خواستگاری در حافظیه» شیراز

بهروز شاهرخ‌نیا، فعال سیاسی نیز در این ارتباط نوشت: «در ماجرای ‎خواستگاری حافظیه تنها کسی که مقصر است شخص خواجه حافظ شیرازی است که با دفن در چنین فضایی باعث بروز چنین فسق و فجوری شده است. باید هر چه سریعتر دستگیر شود و به سزای عملش برسد.»

واکنش‌ها به «خواستگاری در حافظیه» شیراز
واکنش‌ها به «خواستگاری در حافظیه» شیراز

روح‌الله جمعه‌ای، مشاور عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور دولت حسن روحانی هم در توییتی با اشاره به انتشار «فیلمی عاشقانه‌» از «خواستگاری دو جوان در ‎حافظیه شیراز» و «برخورد» با آنها و مدیران محلی میراث فرهنگی، نوشت: «هرچند ‎حجاب خانم غیررسمی است، اما نمی‌توان آن را در مقابل ‎فقر،‎ فساد،‎ تبعیض، ‎گرانی،‎ تورم،‎ بی‌کفایتی و…غیرشرعی‌تر دانست.»

واکنش‌ها به «خواستگاری در حافظیه» شیراز
واکنش‌ها به «خواستگاری در حافظیه» شیراز

این رویداد و واکنش‌های سریع مقامات در حالی است که شیراز در ماه‌های اخیر با چالش جدی تخریب برخی از مناطق قدیمی در حوزه میراث فرهنگی مواجه است اما تاکنون هیچ‌یک از مقامات ارشد دولتی یا قضایی استان فارس به موضوع ورود نکرده بلکه روند تخریب بافت تاریخی را سرعت بخشیدند.

XS
SM
MD
LG