لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران از «حمله» به دانشجویان دفاع کرد؛ عذرخواهی نمی‌کنم 


غلامرضا جمشیدیها
غلامرضا جمشیدیها

انتشار فیلمی از درگیری غلامرضا جمشیدیها، رئیس دانشکده علوم اجتماعی که در آن ضمن استفاده از الفاظ رکیک، به سمت دانشجویان «حمله‌ور» می‌شود واکنش‌های فراوانی در پی‌داشت.

او علت این درگیری را «فضای نامناسب» دانشگاه عنوان کرد و به خبرگزاری «رکنا» گفته است: «شاید من هم در عصبانیت چیزی گفته باشم و دانشجوها از من می‌خواستند که از آن‌ها عذرخواهی کنم! و گفتم من عذرخواهی به شما ندارم.»

فضای امنیتی و برخوردهای «انضباطی» در محیط‌های دانشگاهی در هفته‌های اخیر شدت بیشتری گرفته است. در همین زمینه
شوراهای صنفی دانشجویان کشور به‌تازگی با انتشار بیانیه‌ای با عنوان «جولان گزمه‌های حجاب اجباری در دانشگاه» از افزایش احضار دانشجویان به کمیته‌های انضباطی در چند هفته گذشته خبر داد و نوشت این میزان برخورد با دانشجویان حتی در مقایسه با دوران اوج اعتراضات سال گذشته «بی‌سابقه» است.

در چنین فضایی انتشار فیلم برخورد رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با جمعی از دانشجویان این دانشگاه در روزهای اخیر واکنش‌های فراوانی را در پی داشت. جمشیدیها در واکنش به فیلم منتشر شده «رفتارهای نامتناسب دانشجویان» را دلیل عصبانیت خود عنوان کرد و گفت: «متاسفانه دختران و پسران رفتارهایی انجام می‌دهند که در شان دانشگاه نیست. دانشجویان با یکدیگر دست می‌دهند، روبوسی می‌کنند و… انگار که محرم هستند و اینجا دانشگاه نیست. دیدن این رفتارها برای من خیلی سخت بود و واقعاً متاثر شدم.»

رئیس دانشکده علوم اجتماعی در ادامه گفته است که در روز حادثه «از دانشجوی متخلف خواستم کارتش را به من بدهد این کار را هم کرد و بعد با من به دفتر آمد. وقتی این دانشجو به دفترم آمد سایر دانشجویان جلوی در دفتر تجمع کردند و حرف‌های بی‌ربطی زدند که من هم به هر حال عصبانی شدم.»

جمشیدیها با این ادعا که دانشجویان در برخی موارد «ملاحظات را رعایت نمی‌کنند» گفت: «آیا این درست است که دختر و پسری که هیچ نسبتی با هم ندارند در حیاط و محوطه دانشکده با یکدیگر دست بدهند و روبوسی کنند؟! دانشجویان سیگار می‌کشند و روی چمن‌ها می‌خوابند، این رفتارها در کشور جمهوری اسلامی واقعاً درست است؟!»

او در ادامه تاکید کرد که دانشجویان «قاعده را رعایت نمی‌کنند و از من می‌خواهند که قوانین و قواعد را رعایت کنم و تازه تذکر می‌دهند که اینجا محیط دانشگاهی است.»

رئیس دانشکده علوم اجتماعی با اشاره به سوابق «انقلابی» خود تصریح کرد: «من به لحاظ سنی کسی هستم که انقلاب اسلامی را دیده‌ام، جنگ تحمیلی را دیده‌ام و از نسل انقلابیون بودم و حالا می‌بینم چند تا دانشجو و اصلاً چند تا بچه می‌خواهند چه کارهایی انجام دهند و مدام تکرار می‌کنند که دنبال فضای آکادمی هستند.» او گفت که نسبت به رفتارش پاسخگوست و دانشجویان نیز باید «قاعده» را حفظ کنند.

جمشیدیها که ریاست دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران را برعهده دارد سال ۱۴۰۰ کتاب «حقوق بشر آمریکایی از منظر اندیشه امام خمینی» را نوشته و منتشر کرده است.

افزایش فشار بر دانشجویان و احضار آنها به بهانه‌هایی همچون «رعایت نکردن حجاب اجباری» پس از اعتراضات سراسری در سال گذشته شدت بیشتری پیدا کرده است.

XS
SM
MD
LG