لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۵

شعله‌ها به جان جنگل‌های پاوه افتاد؛ آتش زیر خاکستر زبانه کشید


آتش‌سوزی در جنگل‌های پاوه

ساعات نخستین شب گذشته آتش کوچکی که ظهر همان روز مهار شده بود دوباره در مراتع سردره پاوه در کردستان شعله ور شد و بر اساس تصاویر منتشر شده حجم آتش سوزی بسیار زیاد بود؛ مقامات دولتی‌ اما با گذشت چندین ساعت خبر از مهار آتش می‌دهند.

حجم آتش به حدی بود که معاون عمرانی فرمانداری پاوه در گفتگو خبرگزاری «فارس» از جوانان و افرادی که در مهار آتش‌سوزی توانایی و مهارت دارند درخواست کمک کرد تا با حضور خود برای جلوگیری از گسترش آتش‌سوزی همکاری کنند.

سالم مصطفایی، گفت که تمام اعضای ستاد بحران، انجمن‌های محیط زیستی و نیروهای مردمی «پای کارند اما حجم آتش‌سوزی بسیار بالا است.»

ظهر دیروز آتش‌سوزی در منطقه سردره پاوه شروع شد و جمعی از کارکنان منابع طبیعی، محیط زیست و داوطلبان هلال احمر، نیروهای مردمی و انجمن‌های مردم نهاد پاوه آتش را مهار کردند.

به گزارش «کردپرس» سعید احمدی از فعالان محیط زیست مستقر در منطقه سردره گفته بود که «گروه ما» همچنان در منطقه مشرف به «مله نجار» مستقر است تا در صورت شعله ور شدن دوباره آتش، «سریعا وارد عمل شود.»

بنابر اعلام این رسانه، فعالان محیط زیست پاوه برای مهار آتش سوزی گسترده در مراتع و جنگل‌های سردره خواستار کمک افراد آموزش دیده و با تجربه شده بودند.

مهار آتش اما موقت بود و از ابتدای شب گذشته آتش دوباره شعله‌ور شد و بر اساس اعلام خبرگزاری فارس ساعت یک بامداد آتش‌سوزی سردره به دلیل وزش باد از سه جبهه در حال پیشروی و از کنترل انسانی خارج شد.

در پی این اتفاق از شهروندان خواسته شد برای حفظ امنیت جانی به هیچ وجه در منطقه حضور پیدا نکنند‌.

نیمه‌شب گذشته علی‌رضا حیدری سرپرست فرمانداری پاوه از «مهار کامل آتش» در سردره پاوه خبر داد و گفت: علی‌رغم وزش باد و کوهستانی بودن منطقه، پوشش گیاهی و تاریکی شب، با حضور مردم آتش‌سوزی «بصورت کامل مهار شد.»

آتش‌سوزی در پاوه چند روز پس از آن روی می‌دهد که آتش‌سوزی مشابهی جنگل‌های مریوان را دچار بحران کرده بود که چندین روز هم ادامه داشت و در پی آن چند هزار هکتار از جنگل‌های اطراف شهرستان مریوان طعمه آتش شده‌اند.

XS
SM
MD
LG